Artykuły

Legnica. Gonschorek i Poddębniak w filmie Łazarkiewicz

Aktorki legnickiego Teatru Modrzejewskiej Anita Poddębniak i Joanna Gonschorek [na zdjęciu] znalazły się w obsadzie najnowszego fabularnego filmu Magdaleny Łazarkiewicz "Maraton Tańca".

Zdjęcia do komediodramatu "Maraton tańca" rozpoczną się we wrześniu. Premiera filmu, którego scenariusz reżyserka napisała wraz z Maciejem Kowalewskim, zapowiadana jest na przyszły rok.

Scenariusz, do którego inspiracją był reportaż w "Gazecie Wyborczej" o grupie organizatorów maratonów tańca w prowincjonalnych miasteczkach, Magdalena Łazarkiewicz napisała z doskonale znanym legnickiej publiczności aktorem, dramaturgiem i reżyserem Maciejem Kowalewskim (m.in. rola w "Złym" wg Tyrmanda, współautorstwo "Ballady o Zakaczawiu", scenariusz sztuki "Obywatel M. - historyja"), aktualnie dyrektorem warszawskiego Teatru na Woli.

Film będzie opowieścią o takim właśnie maratonie tańca, odbywającym się w ubogim dolnośląskim miasteczku, którym rządzi miejscowa sitwa. Impreza - jak się okaże - posłuży w rzeczywistości pewnemu "przekrętowi", w który umoczony jest miejscowy establishment. Nęcąca perspektywa kariery i atrakcyjne nagrody sprawią, że w pogrążonych w marazmie mieszkańcach, zapomnianego przez Boga i ludzi miasteczka, ożyją dawno stłumione namiętności oraz marzenia.

W konsekwencji podupadły i pełen beznadziei świat odmienią na lepsze dwaj drobni oszuści, których zagrają jedni z najciekawszych aktorów młodego pokolenia - Adam Woronowicz ("Popiełuszko. Wolność jest w was") i Dariusz Toczek ("0_1_0").

- To będzie historia fikcyjna, realizm podlany magią. Jednak film będzie mocno zakorzeniony w paradokumentalnej materii - mówi Łazarkiewicz. - Bohaterem będzie społeczność miasteczka, uczestnicy maratonu, przystępujący do rywalizacji ze skrajnie odmiennymi motywacjami. Chcielibyśmy, żeby było i śmiesznie i wzruszająco - zdradza reżyserka.

Autorem zdjęć do filmu będzie Wojciech Todorow, zaś scenografii Katarzyna Sobańska. Ważne dla klimatu i fabuły filmu piosenki skomponuje twórca muzyki do spektakli Macieja Kowalewskiego Bartosz Dziedzic.

Planowany budżet komediodramatu "Maraton tańca" to ok. 4 mln zł (1,5 mln zł dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Premiera filmu zapowiadana jest na rok 2010.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji