Artykuły

Warszawa. Spektakl w rocznicę Powstania Warszawskiego

Teksty Sylwii Chutnik, Moniki Powalisz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zostały wykorzystane w spektaklu "Zawiadamiamy Was, że żyjemy. Dubbing 44", który będzie miał premierę 1 sierpnia o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie kolażu tekstów współczesnych młodych autorek, które wswej prozie powracają do tematyki Powstania Warszawskiego. Są to "Kieszonkowy atlas kobiet" Sylwii Chutnik, "Córka myśliwego" Moniki Powalisz oraz opowiadania Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk

("Walizka", "Szajba", "Żelazna kurtyna"). Wszystkie występujące w przedstawieniu postaci reżyser Marcin Liber zaczerpnął z tych utworów, jednak na scenie "zaczynają one funkcjonować odrębnie, oderwane od swych pierwotnych kontekstów" - jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

W scenariuszu przedstawienia wykorzystano też napisane specjalnie na 65. rocznicę Powstania Warszawskiego krótkie formy literackie - oparty na faktach monolog powstańca, czyli "Łucznik" Magdaleny Fertacz i piosenkę Doroty Masłowskiej pod tytułem "Zawiadamiamy Was, że żyjemy".

- Kluczem przy wyborze tekstów były pytania - kim my, Polacy, z naszym doświadczeniem Powstania Warszawskiego, z naszą pamięcią historyczną jesteśmy dziś? Jak ta pamięć funkcjonuje? Jak buduje naszą tożsamość? - mówił w czwartek reżyser.

Oprawę muzyczną spektaklu stworzy grający na żywo zespół Antigama. - To bardzo dynamiczna muzyka. Tak bardzo, że słuchaczom rozdawane będą zatyczki do uszu chroniące słuch. Świadomie zdecydowaliśmy się na taki efekt muzyczny - Powstanie w pamięci świadków zapisało się także jako okres potwornego huku, nieopisanego hałasu - dodał Liber.

W przestawieniu wystąpią m.in. Stanisław Brudny, Małgorzata Rożniatowska, Anna Sroka, Mirosław Zbrojewicz.

Po premierowym przedstawieniu w nocy 1 sierpnia, spektakl będzie można glądać w Muzeum Powstania Warszawskiego codziennie do 7 sierpnia o godzinie 22.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji