Artykuły

Skandalista Werner Schwab

Premiera "Czarującego korowodu" w reżyserii Tomasza Hynka uświetni rozpoczynające się dziś III Dni Kultury Austriackiej.

Sztuka Wernera Schwaba opublikowana została w roku 1994, kiedy jej autor już nie żył. Wpisuje się ona w nurt współczesnej literatury austriackiej, wymierzonej przeciw lękom "strasznych mieszczan".

- Podejmuje ona, w sposób dociekliwy, a zarazem dosadny, problem duchowej obcości, w jaką coraz powszechniej popadają współcześni ludzie - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

- Rozchwianie emocjonalne bohaterów sztuki wynika z niemożności znalezienia odpowiedzi na pytanie ,,kim jestem?" - dodał Tomasz Hynek, reżyser i kompozytor, do tej pory znany Opolanom, jako autor muzyki do przedstawień Marka Fiedora "Niewinni" i "Sytuacje rodzinne".

Scenografię przygotował znany również z realizacji tych przedstawień Jan Kozikowski.

- Głównym rekwizytem są w tej sztuce genitalia - mówili twórcy - ale "skandaliczność" polega tu zupełnie na czym innym, niż z pierwszego oglądu można by się spodziewać. Wbrew pozorom nie jest to sztuka o seksie.

Przedstawienie adresowane jest jednak wyłącznie do widzów dorosłych, bo - jak powiedział Zaczykiewicz - "przebicie się przez konieczną zewnętrzną "nieobyczajność" wymaga dojrzałości odbiorców".

Na scenie zobaczymy Grażynę Misiorowską, Leszka Malca, Aleksandrę Cwen, Dominika Bąka, Beatę Wnęk-Malec, Mirosława Połatyńskiego, Grażynę Rogowską, Przemysława Kozłowskiego, Judytę Paradzińską i Waldemara Kotasa.

Znaczący udział finansowy w powstaniu przedstawienia miał współgospodarz III Dni Kultury Austriackiej - Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie.

Premierowy spektakl rozpocznie się na Dużej Scenie Teatru Kochanowskiego w środę o godzinie 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji