Artykuły

Lublin. Ogrody Piosenek ze Stachurą i Chodakowską

Trudno sobie wyobrazić lipiec w Lublinie bez festiwalu Ogrody Piosenek. To święto piosenki autorskiej. Siódma już ich odsłona odbędzie się w nadchodzący weekend.

I będzie miała charakter szczególny - została dedykowana Edwardowi Stachurze i w dużym stopniu będzie poświęcona jego twórczości. W tym roku przypada 30. rocznica tragicznej śmierci poety, pieśniarza i wędrowca; artysty, który już za życia stał się legendą, a później wręcz obiektem swe-go rodzaju kultu trwającego do dziś. Jego utwory towarzyszą trzeciemu już pokoleniu, wykonywane zarówno przez artystów o ogromnym dorobku, jak i młodych, wchodzących dopiero na bardowski Parnas. Tych mistrzowskich wykonań będzie można posłuchać trzeciego dnia festiwalu, w niedzielę, w koncercie zatytułowanym "Stachura - 30 lat później" według scenariusza Jana Kondraka, który teksty Steda wykonuje od lat blisko trzydziestu. - Teksty Stachury dotarły do mnie podczas nudnego wykładu jesienią 1978 roku - wspomina Kondrak. - Dotarły na zwitku papieru toaletowego. Podejrzewałem wówczas, że zaciążą na moim życiu. Były to fragmenty Missa Pagana. Zaciążyły. Dwa lata później cały poemat wyśpiewywałem w klubie Meta w Białej Podlaskiej. Jest w tym tekście religijna chęć naprawy świata bez konkretnej religii w tle. To wydawało mi się najważniejsze w owych czasach. Ktoś napisał to, co chciałbym sam powiedzieć.

Fragmenty tego oraz innych poematów Stachury usłyszymy w programie niedzielnego koncertu w wykonaniu lubelskiej Federacji, która jako jedyny wykonawca w Polsce tak obficie korzysta z tej właśnie części dorobku Stachury. Wystąpią w nim również: Anna Chodakowska, która od 25 lat wykonuje program "Msza wędrującego"; Marek Gałązka, który u schyłku lat 70. ubiegłego wieku zapoczątkował modę na śpiewanie piosenek Steda oraz Mirosław Czyżykiewicz, śpiewający najbardziej bodaj znane ich wersje z muzyką Jerzego Satanowskiego. A szczególną gratką będzie z pewnością występ bratanka poety - Jerzego Stachury Juniora, który w towarzystwie dwóch synów zaśpiewa piosenki swego sławnego stryja. W trakcie festiwalu można będzie również zobaczyć dwa filmy: opartą na powieści Stachury "Siekierezadę" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego oraz dokument Andrzeja Brzozowskiego "Wszystko jest poezja", w którym o poecie mówią m.in. jego matka oraz przyjaciele. W programie Ogrodów znajdą się także recitale artystów młodego pokolenia.

Ogrody Piosenek: Edward Stachura, 24 - 26 lipca, muszla koncertowa Ogrodu Saskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji