Artykuły

Jerzy Limon - przyjaciel księcia

- Najtrudniej być prorokiem we własnym kraju - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, chwaląc JERZEGO LIMONA, prezesa Fundacji Theatrum Gedanense. - Wielu ludzi mówiło Limonowi, że nie zbuduje tu teatru, że to wszystko nie ma sensu. A tu proszę - słowo stało się ciałem.

Może jeszcze nie ciałem, ale już konkretnym projektem architektonicznym. Wczoraj rozstrzygnięto konkurs, dzięki któremu możemy się domyślać, jak będzie wyglądał przyszły teatr elżbietański w Gdańsku.

Profesor Jerzy Limon z Instytutu Anglistyki UG walczy o odbudowę historycznego budynku od wielu lat. Do pomocy udało mu się nakłonić m.in. księcia Walii Karola, żonę obecnego prezydenta USA Laurę Bush, Andrzeja Wajdę i wiele innych znakomitości ze świata polityki, biznesu i sztuki. Limon potrafi walczyć o swoje w kręgach dyplomatycznych. Program poświęcił mu angielski kanał telewizyjny Channel 4.

Limon jest inicjatorem powstania Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego. Także z jego inicjatywy co roku w Gdańsku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

Szef fundacji jest pisarzem, teatrologiem, tłumaczem i wykładowcą uniwersyteckim.

Wydał m.in. "Między niebem a sceną" oraz "Trzy teatry". Jego poświęcone historii teatru książki ukazywały się także w prestiżowym Cambridge University Press. Jest autorem czterech powieści.

Trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś miał do Limona pretensje. A jednak! - Książę Walii wyraża swoje zniecierpliwienie, że prace nad odbudową teatru idą, jego zdaniem, zbyt wolno - żartuje Limon. - Oczywiście mówi to w bardzo dyplomatyczny sposób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji