Artykuły

Gdańsk. II Festiwal Wybrzeże Sztuki "Forever Young"

Premiera "Ożenku" i "Czerwonej Trawy", koncert Karoliny Piechoty i zespołu Kobiety, przedstawienia teatrów z Warszawy, Poznania i Łodzi. Te i inne wydarzenia artystyczne złożą się na program II Festiwalu Wybrzeże Sztuki, organizowanego przez gdański Teatr Wybrzeże.

Temat wiodący tegorocznej edycji - Forever Young - zaczerpnięty ze znanego przeboju, wyraża marzenie stare jak ludzkość - pragnienie wiecznej młodości. Temat ten także w sztuce obecny jest od wieków, ale nigdy dotąd nie był tak aktualny jak dziś, gdy kult młodości stał się obowiązującą i powszechną religią.

Choć dominującym nurtem jest teatr, festiwal zmierza też w stronę przedsięwzięć interdyscyplinarnych. Otworzy go premiera "Ożenku" Nikołaja Gogola w reżyserii Adama Orzechowskiego i z udziałem znakomitych aktorów, nestorów gdańskiej sceny.

Na festiwalu pojawią się gościnne spektakle z innym miast. Zobaczymy "Szczęśliwe dni" z Teatru Dramatycznego w Warszawie ze znakomitymi rolami Mai Komorowskiej i Adama Ferencego, następnie "Żar" z Danutą Szaflarską, Ignacym Gogolewskim i Zbigniewem Zapasiewiczem z Teatru Narodowego, "Brzydala" z Teatru im. Jaracza z Łodzi, spektakl baletowy Ewy Wycichowskiej i Polskiego Teatru Tańca z Poznania - "Carpe diem". Wreszcie na koniec, raz jeszcze "Szczęśliwe dni", tym razem w realizacji Teatru Polonia, z kreacjami Krystyny Jandy i Jerzego Treli.

Czeka nas także kolejna premiera Teatru Dada von Bzdülöw - spektakl "Czerwona trawa" wg Borisa Viana.

Wydarzenia, tak jak przed rokiem dziać się będą w teatrze, ale też i w przestrzeni wokół niego. Projekt "Świątynia miłości" na Targu Węglowym ma szansę stać się niecodziennym punktem na kulturalnej mapie miasta. Trójmiejscy plastycy, Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski przygotowali projekt artystyczny proponując przechodniom dość niecodzienne doświadczenie artystyczne. Natomiast we foyer teatru przygotowano wystawę "nasi Forever Young jubilaci".

Na scenie teatru Wybrzeże spotkają się bowiem nestorzy i mistrzowie polskiego teatru, od lat współtworzący kształt gdańskiej sceny: Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Krystyna Łubieńska, Wanda Neumann, Florian Staniewski, Stanisław Michalski i inni. Aktorzy, których podziwiamy od tak dawna, a którzy wciąż zachwycają nas swym talentem, warsztatem i możliwościami - wiecznie młodzi - Forever Young.

- Program festiwalu tworzyliśmy w nadziei, że Gdańsk stanie się stałym miejscem spotkań różnego rodzaju działań artystycznych i miejscem konfrontacji różnych sposobów widzenia świata, refleksji i poszukiwań, a Teatr Wybrzeże przestrzenią, w której ta idea uzyska swój realny kształt - mówią organizatorzy festiwalu z teatru Wybrzeże.

Gdańsk, 4-12.07, Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji