Artykuły

Pranie. Znani aktorzy zjadą do leśniczówki Gałczyńskiego

Przez dwa wakacyjne miesiące wśród mazurskiej przyrody spotykać się będą wiersze i muzyka. W leśniczówce Gałczyńskiego rozpoczął się kolejny sezon artystyczny.

W Puszczy Piskiej, nad samym brzegiem Jeziora Nidzkiego znajduje się miejsce iście magiczne. To leśniczówka Pranie, w której w latach 50. mieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński. Tu powstały m.in. utwory "Niobe", "Wit Stwosz" czy "Chmiel na rogach jelenich". - Jak to się dzieje, że do pewnych miejsc przyjeżdża poeta i ono staje się inne? - zastanawiał się Krzysztof Kuczkowski z czasopisma literackiego "Topos" podczas sobotniej inauguracji 12. sezonu kulturalnego w Praniu. - Przecież las jest wciąż taki sam, jezioro też się nie zmieniło. Jednak poeta nadał im magnetyzm, który zaczyna przyciągać ludzi. Przyjeżdżają tu, rozsmakowują się w otoczeniu.

Kuczkowski do Prania przywiózł wystawę pt. "Artystyczna Karta Sopotu", którą do połowy sierpnia będzie można oglądać w alei świerkowej wiodącej do leśniczówki. Znajdują się na niej zdjęcia i wiersze trzech pokoleń sopockich poetów. Ze środowiskiem literackim tego miasta jest związany Wojciech Kass, obecny kustosz muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Od 11 lat mieszka na Mazurach, to właśnie on zmienił leśniczówkę w puszczy w prężnie działający ośrodek kulturalny.

Co w prańskim amfiteatrze zobaczymy w tym roku? W sobotę premierowe przedstawienie "Zielone wianki", na które składają się utwory Gałczyńskiego, zaprezentowały trzy śpiewające aktorki Magdalena Warzecha (która jest też autorką scenariusza spektaklu), Ewa Konstancja Bułhak i Joanna Trzepiecińska. Publiczność długimi brawami nagrodziła występ artystek.

Następny koncert z cyklu "Muzyka u Gałczyńskiego" odbędzie się 12 lipca. Widzowie usłyszą wiersze w interpretacji Ewy Serwy w towarzyszeniu Duo Scherzando i m.in. utworów Paganiniego. W letnim programie są też występy jazzowe, koncert Hanny Banaszak, recital Ewy Błaszczyk i "Wieczór sowich piosenek" w wykonaniu Grzegorza Turnaua i Jacka Królika. Poezję Gałczyńskiego recytować będą Piotr Machalica, Artur Barciś, Cezary Żak, Wojciech Malajkat i Włodzimierz Press.

W sierpniu rozpocznie się też długo oczekiwany remont budynku mieszkalno-administracyjnego, który znajduje się obok leśniczówki. Ma przy nim powstać mała oczyszczalnia ścieków, która pomoże utrzymać w czystości przyrodę otaczającą magiczne miejsce. W planach jest też budowa galerii. Kolejny etap to renowacja amfiteatru, w którym odbywają się poetyckie koncerty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji