Artykuły

Jak niebiańska symfonia

Mimo że skończyłam przesłuchiwanie wydanej właśnie płyty, wciąż mam w uszach dźwięk głosu Haliny Łabonarskiej czytającej Księgę Mądrości w ramach cyklu "Verba Sacra". Ta wybitna aktorka wzbija się tu na szczyty artyzmu. Dosłownie - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.

Jej interpretację można porównać do pięknej, uduchowionej muzyki, rozpiętej między pianissimo i piano forte. A pośrodku glissando, płynne przejście od jednego dźwięku do innego. W tej polifonicznej interpretacji oscylującej między dramatem a pełną poezji liryką najważniejsze jest słowo. Artystka podchodzi do niego z pełną pokorą. To ono jest tu wiodące, ono wybrzmiewa z całą mocą, prowadząc nas, "maluczkich", ku górze, z której już tylko krok do zjednoczenia z Bogiem. Ale żeby ten krok zrobić, potrzeba wiary. Silnej, głębokiej, niepoddającej się zwątpieniu.

Kiedy wsłuchamy się w głos Haliny Łabonarskiej [na zdjęciu] oraz sposób, w jaki czyta tekst tej świętej Księgi i bardzo precyzyjnie wydobywa z niej znaczenia, przychodzi na myśl refleksja, że o istnieniu tych znaczeń może wiedzieć tylko ktoś, kto nie tylko posiadł wiedzę w tym zakresie, ale przede wszystkim sam doświadcza głębokiej wiary i prowadzi rozmowy z Bogiem. Jakiś czas temu zapytałam Halinę Łabonarską, czy kiedy przyjmowała propozycję Przemysława Basińskiego, twórcy cyklicznego programu "Verba Sacra", na prezentację Księgi Mądrości, nie towarzyszyła jej jakaś obawa przed tym, jak sprostać temu wyjątkowemu zadaniu. Artystka odparła wówczas, że swoją pracę powierzyła Duchowi Świętemu. - Modliłam się nowenną do Ducha Świętego, prosząc, abym była w stanie to pojąć. Podjęłam się tego zadania bez lęku, z absolutną ufnością, że otrzymam tę pomoc. Księga Mądrości nieustannie nas otwiera - mówiła Halina Łabonarska.

Aktorka twierdzi, iż nadal - mimo że ta święta Księga jest jej szczególnie bliska - jest w drodze, bo nie wszystko pojęła. Ciągle zgłębia te nieprzebrane treści. - Każdego dnia odkrywam, bo każdego dnia sięgam do Biblii - że im częściej sięgam do niej, tym bardziej widzę, jaka jestem niedoskonała - wyznaje artystka. Jej pragnieniem jest, by tekst Księgi docierał do słuchaczy tak, aby zechcieli zagłębić się w jego bogate, niewyczerpane treści. - Tą Mądrością jest Pan Bóg. I o tym ta Księga mówi - dodaje aktorka.

Nieprzecenioną wartość płyty stanowi komunikatywność, czytelność znaków, symboliki, metafor zawartych w tekście. A jest tak dzięki interpretacji Haliny Łabonarskiej. Środki wyrazu użyte przez aktorkę: intonacja, wzmocnienie i za chwilę wyciszenie głosu aż do szeptu, przyspieszenie frazy, spowolnienie, pauza - wszystko to tworzy dramaturgię tego Bożego teatru przy wiernym zachowaniu sensu tekstu. A co najważniejsze, pomaga nam, współcześnie żyjącym, zrozumieć ukryte w tzw. normalnym czytaniu sensy. Ponadto artystka ukazuje piękno języka poetyckiego, w jakim tekst został napisany. Koniecznie trzeba tę płytę mieć w domu i wciąż do niej wracać.

W dobie odhumanizowanej, cyborgowej cywilizacji nastawionej na konsumpcję, powierzchowność kontaktów międzyludzkich, a w sztuce na gloryfikację estetyki brzydoty, w dziedzinie społecznej zaś na "kulturę śmierci" w jej rozmaitych przejawach Księga Mądrości mówi o niewyobrażalnej wręcz miłości Boga do człowieka. A człowiek? No, może nie jest jeszcze tak źle, skoro nadal widać zapotrzebowanie na tego rodzaju płyty, prezentacje "Verba Sacra". To dowodzi, że współczesny człowiek mimo silnej indoktrynacji rozmaitymi ideologiami politpoprawnościowymi tęskni przecież za pięknym, nasyconym głębią i prawdą słowem. To działa jak schronienie przed napastliwym złem.

Chwała Przemysławowi Basińskiemu, inicjatorowi "Złotej kolekcji" płyt "Verba Sacra". Trzeba dodać, iż płyta - doskonale wydana także pod względem technicznym - ukazała się teraz, ale jest to nagranie live z premierowej prezentacji Księgi Mądrości przez Halinę Łabonarską w 2000 roku w bazylice archikatedralnej w Poznaniu. Stąd "słyszy się" na płycie tę wielką przestrzeń świątyni, co wytwarza specjalny klimat i pozwala poszybować wyobraźni słuchacza wysoko, w niedosiężne na co dzień rejony.

Księga Mądrości w cyklu "Verba Sacra". Interpretacja: Halina Łabonarska, pomysł i reżyseria: Przemysław Basiński, wydawca: Archidiecezja Poznańska, współpraca: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Płytę można zamawiać w Fundacji "Nasza Przyszłość", ul. Klasztorna 16, 78-400 Szczecinek, tel. (094) 373 11 60 lub 61, lub 62, faks (094) 374 25 14, e-mail: fnp@fnp.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji