Artykuły

"Ciemności kryją ziemię"

"Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego są tytułem ważnym nie tylko dla historii literatury, lecz także - a może, nawet ważniejszym - dla historii teatru. Z prapremierą adaptacji tego utworu wystąpił bowiem już w 1957 roku łódzki Teatr Nowy, kierowany wtedy przez Kazimierza Dejmka.

Inscenizacja ta przeszła do legendy - stała się jednym ze sztandarowych przedstawień polskiego teatru rozważającego problemy idei, polityki, etyki. Sprawy poruszone w spektaklu kojarzyły się wówczas jednoznacznie z okresem stalinizmu, odległy historycznie czas, odległe miejsce i akcję odnoszono wprost do zdarzeń polskiej historii najnowszej. W jednej z recenzji napisano, iż "odbyła się premiera sztuki, która rozpalonym umysłom i niespokojnym sumieniom październikowego pokolenia dała artystyczny wyraz''.

"Ciemności kryją ziemię" Andrzejewskiego to opowieść o Wielkim Inkwizytorze, Torquemadzie - twórcy nieubłaganie konsekwentnej machiny terroru, machiny zapewniającej trwanie systemowi, którego istotą jest przemocą narzucona jedyna, wszechogarniająca, wszechwyjaśniająca Prawda. "Ciemności..." to opowieść o kształtowaniu przez tę machinę człowieka, przemienianiu go z osoby pełnej wątpliwości, miłości do pojedynczych istnień - w fantastycznego strażnika tej idei, przeciw której niegdyś się buntował. Andrzejewski rozważa w swej powieści istotę władzy, wolności, miejsce etyki w polityce. Opisuje proces funkcjonowania ideologii, proces wcielania jej w życie.

Choć dziś metafora historyczna utworu Andrzejewskiego nie przekłada się dosłownie na realia nam współczesne - nie znaczy to, że "Ciemności"... stały się tekstem nieaktualnym; nabrany tylko wymowy bardziej ogólnej.

W Teatrze TV obejrzymy inscenizację "Ciemności...", wyreżyserowaną przez Izabellę Cywińską. To że właśnie ona sięgnęła po ten utwór nie jest niczym zaskakującym; Cywińska to reżyserka i dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, którą interesuje rzeczywistość - jej analiza i ocena, którą zajmuje rozpatrywanie przeciwstawnych racji składających się na współczesność, dyskusja z nimi, prezentacja wyborów moralnych i politycznych.

W spektaklu wystąpią: Janusz Michałowski, Jan Czechowicz, Lech Łotoski, Maciej Kozłowski i inni (TV 1, poniedziałek 5 maja godz. 20.15).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji