Artykuły

Gdańsk. Festiwal Wybrzeże Sztuki "Forever Young"

Premiera Ożenku i Czerwonej trawy, recital Karoliny Piechoty z zespołem Kobiety, przedstawienia teatrów z Warszawy Poznania i Łodzi. Te i inne wydarzenia artystyczne złożą się na program Festiwalu Wybrzeże Sztuki, organizowanego w lipcu przez Teatr Wybrzeże. Temat wiodący tegorocznej edycji - Forever Young.

Festiwal Wybrzeże Sztuki organizowany jest już po raz drugi. To interdyscyplinarny festiwal letni z wiodącym nurtem teatralnym. Festiwal odbędzie się w Gdańsku w dniach od 4 do 12 lipca. Otworzy go premiera Teatru Wybrzeże - "Ożenek" Nikołaja Gogola w reżyserii Adama Orzechowskiego, z udziałem nestorów gdańskiej sceny.

Następne dni to spektakle gościnne. Trójmiejska publiczność obejrzy "Szczęśliwe dni" z Teatru Dramatycznego ze znakomitymi rolami Maji Komorowskiej i Adama Ferencego, następnie "Żar" z Danutą Szaflarską, Ignacym Gogolewskim i Zbigniewem Zapasiewiczem z Teatru Narodowego, "Brzydala" z Teatru im. Jaracza, spektakl baletowy Ewy Wycichowskiej i Polskiego Teatru Tańca z Poznania - "Carpe diem". Wreszcie na koniec raz jeszcze "Szczęśliwe dni", tym razem w realizacji warszawskiego Teatru Polonia, z kreacjami Krystyny Jandy i Jerzego Treli.

Na scenie Malarnia swą najnowsza premierę przygotowuje popularny w Trójmieście Teatr Dada von Bzdülöw. "Czerwoną trawę" wg Borisa Viana publiczność obejrzy właśnie podczas festiwalu.

Cenieni trójmiejscy plastycy, Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski realizują specjalnie na tegoroczną edycję Wybrzeża Sztuki, projekt "Świątynia miłości. Rzecz na pograniczu sztuk" - to zarazem instalacja, jak i happening - w całkiem nowy kontekst wpisze przestrzeń wokół teatru, proponując przechodniom, mieszkańcom i turystom, dość niecodzienne doświadczenie.

W foyer Teatru Wybrzeże obejrzeć będzie można najnowszą prezentację multimedialną "Let's Dance" Adama i Anny Witkowskich.

Muzycznym dopełnieniem festiwalu będzie koncert "Rechot Brechta" w wykonaniu Karoliny Piechoty i zespołu Kobiety. Songi Bertolta Brechta i Kurta Weilla inspirują kolejne pokolenia. Weszły już dawno temu do kanonu kultury, także do historii muzyki pop. Kiedyś współtworzyły klimat dramatów Brechta, z czasem stawały się estradowymi hitami. Wykonywali je śpiewający aktorzy i największe gwiazdy rocka. Jak zmierzą się z legendą młodzi, trójmiejscy artyści?

W Teatrze Wybrzeże pierwszego dnia festiwalu, tuż przed premierą "Ożenku" nastąpi otwarcie wystawy poświęconej nestorom gdańskiej sceny pt. "Nasi FOREVER YOUNG jubilaci".

Temat przewodni tegorocznej edycji, "Forever Young" zaczerpnięty ze znanego przeboju, wyraża pragnienie stare jak ludzkość. Wieczna młodość - to temat w sztuce obecny od wieków. Nigdy dotąd jednak nie był tak aktualny jak dziś, w dobie, gdy kult młodości stał się obowiązującą i powszechną religią. Czas i jego przemijanie, człowiek, który z tym nigdy nie chciał i nie chce się pogodzić. Człowiek, który nieustannie próbuje i potrafi przeciwstawić się przemijaniu. Poprzez twórczość, aktywność, wieczną ciekawość świata i innych ludzi. Chcemy wspólnie zastanowić się nad istotą kultu młodości, nad fenomenem ostatnich dziesięcioleci - stopniowo przesuwającej się granicy wieku. Czy osiągnięcia cywilizacji, medycyny i chirurgii plastycznej - stają się właśnie spełnieniem odwiecznego marzenia? Pomyślimy też o starości. Etap życia, którego dziś zdajemy się wstydzić, a który jest przecież naturalnym, nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Jego negowanie - odbiera człowiekowi godność i sens przeżywania, doświadczania, rozumienia.

W naszych spotkaniach przyjrzymy się ludziom dojrzałym, którym piękne starzenie się nie przeszkadza pozostawać młodymi duchem.

W Gdańsku i na scenie Teatru Wybrzeże spotkają się nestorzy i mistrzowie polskiego teatru, bliscy trójmiejskiej publiczności i od lat współtworzący kształt gdańskiej sceny: Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Krystyna Łubieńska, Wanda Neumann, Florian Staniewski, Stanisław Michalski, a także gościnne gwiazdy: Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Ignacy Gogolewski, Jerzy Trela. Aktorzy, których podziwiamy od tak dawna, a którzy wciąż zachwycają nas swym talentem, warsztatem i możliwościami. Aktorzy, którzy pozostawili na zawsze niezatarty ślad w polskiej kulturze. Wiecznie młodzi. Forever Young.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Wybrzeże. Festiwalowe wydarzenia odbywają się na jego scenach i w foyer, a także w Ratuszu Staromiejskim i w przestrzeni miejskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji