Artykuły

BAL MANEKINÓW

W salonie jednego z pierwszorzędnych domów mody w Paryżu manekiny w tajemnicy przed ludźmi urządzają bal. Manekin Damski rozmawia w tańcu z Manekinem Męskim: "Za jedną noc taką jak dzisiejsza gotowa byłabym oddać resztę życia. Poruszać się! Zmieniać miejsce w przestrzeni! Czy może być większe szczęście?".

Nagle na balu pojawia się Człowiek. Jest nim poseł Ribandel, przedstawiciel reformistycznego syndykatu partii socjalistów (K. Rudzki). Manekiny postanawiają zabić intruza, by ich nie naraził

na zemstę ludzi. Sąd skazuje Ribandela na obcięcie głowy, narzędziem kaźni są nożyce krawieckie. Co zrobimy z głową?" "Losujmy, kto wygra, temu ją oddamy". Głowę wygrał Manekin 1, który postanawia udać się w zastępstwie posła na bal do właściciela fabryki samochodów, p. Arnaux.

P. Amaux (Wł. Krasnowiecki) oraz drugi obecny na balu fabrykant p. Levasin (I. Śmiałowski), chcą (pozyskać posła dla różnych celów: pierwszy dąży do powstrzymania strajku, drugi - do wywołania go. Każdy na osobności wręcza posłowi czeki, próbują też innych sposobów. "Chciałbym, żebyś trochę się zajęła leaderem" - mówi p. Levasin do żony Solange (S. Zakrzewska).

Towarzyszom z syndykatu metalowców udaje się dotrzeć do poła Manekin-Leader wbrew wcześniejszej umowie niedopuszczenia do strajku podpisuje ulotkę komunistów i wręcza delegatom pieniądze na fundusz strajkowy. "Więc stawiamy żądania wyższe od komunistycznych? I tym samym stajemy na czele strajku? Czy dobrze zrozumiałem?" - pyta Delegat 1 (M. Czechowicz).

Poseł okazuje się niewrażliwy na wdzięki Solange, zarzuca jej, że jest nieprawidłowo zbudowana, mierzy długość nóg. W tej sytuacji zastaje ich mąż i reszta towarzystwa. Pojedynek między p. Levasin i Ribandelem jest nieunikniony.

Odbywa się on w "parterowej sali" z wielką pompą. Właśnie wówczas, gdy na posła przypada kolej strzału, pojawia się prawdziwy Ribandel bez głowy. Manekin zwraca mu ją ze słowami! "Kiedy wygrałem głowę, wydawało mi się, że znalazłem skarb. A niech was licho porwie z waszymi głowami! Teraz już wiem do czego są wam potrzebne! Proszę stać absolutnie nieruchomo. Strzela pan Levasin".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji