Artykuły

Warszawa. Tydzień z Hłaską

Wystawa poświęcona Markowi Hłasce, spacer po Warszawie śladami pisarza, akcje uliczne i spektakl teatralny przygotowują w ramach akcji "Teraz Hłasko" studenci ze stowarzyszenia MłodaRP.

Z okazji przypadającej 14 czerwca 40. rocznicy śmierci Marka Hłaski studenci ze stowarzyszenia MłodaRP przygotowali tydzień imprez związanych z pisarzem. Rozpocznie go już jutro happening. Wolontariusze akcji "Teraz Hłasko" ruszą w miasto. Napotkanym przechodniom będą rozdawać kartki z fragmentami prozy pisarza. We wtorek o godz. 14. w siedzibie Domu Aukcyjnego "Rempex" na Krakowskim Przedmieściu 4/6 otwarta zostanie wystawa "Legenda życia i twórczości Marka Hłaski". Tylko do 14 czerwca będzie można obejrzeć m.in. pierwsze polskie i zagraniczne wydania dzieł Hłaski, a także poświęcone mu dokumenty oraz filmy na podstawie jego prozy. W tym samym miejscu w sobotę amatorska grupa Młody Teatr - złożona ze studentów warszawskich uczelni pokaże spektakl na podstawie opowiadania "Pierwszy krok w chmurach".

Wydarzenia kończą trwającą od zeszłego roku akcję "Teraz Hłasko" - Pomysł na nią pojawił się trochę przypadkowo. Kolega, podobnie jak ja wielbiciel Hłaski, opowiedział mi, że był na grobie pisarza na Powązkach. Przygnębiło go, że jest on zaniedbany i opuszczony. Postanowiliśmy, że trzeba coś z tym zrobić. Uporządkowaliśmy grób i w porozumieniu z rodziną pisarza postawiliśmy przy nim nową ławkę. Nazwaliśmy ją Hławką - ławką dla Hłaski. Potem przez cały rok organizowaliśmy wystawy, dyskusje i pokazy filmowe w różnych miastach Polski - mówi Marcin Żukowski, student drugiego roku Polityki Społecznej UW ze stowarzyszenia MłodaRP.

O tym, co sprawiło, że zajęli się twórczością Hłaski, organizatorzy opowiedzą podczas projekcji dokumentu "Okiem dwudziestoletnich", który wyświetlony zostanie w środę o godz. 19. w kinie Alchemia na Jezuickiej 4. - Naszym głównym celem było pobudzenie na nowo dyskusji o książkach Hłaski. Pisarz nie bez powodu nazywany jest niekiedy polskim Jamesem Deanem. W jego prozie młodzi ludzie mogą dziś także znaleźć wiele inspiracji i bliskich sobie problemów - wyjaśnia Marcin Żukowski.

W niedzielę 14 czerwca o godz. 12. na Powązkach odsłonięty zostanie nowy nagrobek pisarza. Organizatorzy apelują, aby tego samego dnia o godz. 20. wielbiciele autora "Pięknych dwudziestoletnich" zapalili symboliczne lampki na ulicach imienia Hłaski w całej Polsce.

Informacje o akcji: www.terazhlasko.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji