Artykuły

Warszawa-Bruksela. Odyseja kosmiczna Althamera

Mieszkańcy Bródna wylecą dziś z Okęcia do Brukseli... złotym boeingiem 737. Kapitanem na pokładzie będzie Paweł Althamer, jeden z najbardziej znanych polskich artystów, który niedługo zrealizuje także swój nowy projekt w Krakowie.

Jak zapowiada Paweł Althamer, pomysłodawca akcji, 160 osób w złotych skafandrach poleci pomalowanym samolotem LOT-u, by pokazać w Brukseli, że Polacy poradzili sobie z komunizmem, żyją w wolnym kraju i cieszą się dobrobytem. W ten sposób artysta chce podkreślić 20. rocznicę odzyskania wolności i upadku komunistycznego reżimu w Europie Środkowej.

Trzon wyprawy stanowi rodzina artysty, jego przyjaciele, a także sąsiedzi z osiedla na Bródnie. Ale ekipa rozrosła się, każdy zaprosił znajomych. Powstała grupa ludzi, którzy chcą - podobnie jak kiedyś "Solidarność" - działać razem. Uczestnikom akcji towarzyszyć będą dziennikarze, którzy także ubiorą się w złote skafandry. Tylko załoga samolotu pozostanie w służbowych mundurach. Pierwszą serię kombinezonów uszyła artyście... krawcowa z Bródna. Złoto ma przede wszystkim zwracać uwagę. Jest też symbolem harmonii. Althamer błyszczące skafandry wypróbowywał już dwukrotnie. Najpierw spacerował w nich wraz z przyjaciółmi po Bródnie, potem udał się w nich do Brazylii.

W Brukseli uczestnicy wyprawy najpierw odwiedzą słynne Atomium, gdzie znajduje się powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza, potem m.in. siedzibę Parlamentu Europejskiego i na Grand Place. Wieczorem wrócą do Warszawy. Z wyprawy ma powstać film, który już teraz chce pokazać kilkanaście galerii na całym świecie.

Althamer od lat działa na Bródnie, aktywizując lokalną społeczność: maluje z dziećmi ławki w zieleńcach, tworzy neon biblioteczny, park rzeźby w pobliskim parku Bródnowskim. To on też "ułożył" napis "2000" z zapalonych świateł w oknach, kiedy zachęcił mieszkańców jednego bloku do wspólnej akcji.

Kolejny intrygujący performance artysty - zatytułowany "Bractwo Lektyki" - zobaczymy wkrótce w Krakowie w ramach festiwalu ArtBoom (12-22 czerwca).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji