Artykuły

Polskie Radio. Premiera "Rozwiązania honorowego"

W Teatrze PR dziś (pr. I, g. 20.09) premiera słuchowiska "Rozwiązanie honorowe".

"Rozwiązanie honorowe" to słuchowisko opowiadające o pobycie więzieniu pułkownika Józefa Różańskiego, jedenego z najbardziej złowrogich postaci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, symbolu stalinowskiego bezprawia i terroru w Polsce.

Aresztowany po ucieczce Józefa Światły i jego audycjach w Radiu Wolna Europa, trafia do wewnętrznego aresztu UB, tego samego w którym przesłuchiwał i torturował więźniów. Nawet strażnicy i oficer inspekcyjny są ci sami. Różański obawia się likwidacji jako niewygodny świadek. Żyje w śmiertelnym strachu, próbuje popełnić samobójstwo, dostaje szału, kiedy nikt z kierownictwa partyjnego nie chce go wysłuchać. Jednocześnie walczy o życie, prowadząc rozmowy z prokuratorem.

Ta gra o przebieg procesu, o prawdę i kłamstwo, o rolę radzieckich doradców, o przyjęcie roli kozła ofiarnego, jest dramaturgiczną osią słuchowiska. Fascynujący tekst, próba przeniknięcia ubeckiej mentalności Różańskiego, z zawodu adwokata, oparty jest na dokumentach i relacjach, które autor zbierał przez wiele lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji