Artykuły

Kraków. Althamer szuka lektykarzy

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie artystycznym Pawła Althamera i niestraszne ci noszenie lektyk (ciężkich), zgłoś się do organizatorów festiwalu ArtBoom.

ArtBoom, który rozpocznie się już za trzy tygodnie, w całości poświęcony będzie sztuce aktualnej. Ma wskazać Kraków jako miejsce żywego artystycznego dialogu, gdzie tworzone są nowe wartości, a sztuka powstaje na naszych oczach. Festiwal jest platformą spotkania najnowszych i najbardziej wartościowych przejawów polskiej sztuki ze sztuką światową.

Jednym z polskich artystów, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji, jest Paweł Althamer, rzeźbiarz, twórca wideoinstalacji, filmów, performance'ów. Ważnym elementem jego działalności jest współpraca z innymi, wciąganie różnych osób w interakcję, zachęcanie do udziału w procesie twórczym. Na festiwalu artysta zaprezentuje projekt Bractwo Lektyki, w ramach którego miasto stanie się sceną wielkiego teatru, ze wspaniałymi dekoracjami, fascynującą historią i atmosferą podobną niezwykłym karnawałom w Wenecji czy uroczystościom Dalekiego Wschodu.

- Tajemnicze, jakby nie z tej ziemi, Bractwo Lektyki odegra w Krakowie przez chwilę niecodzienny spektakl zaprojektowanych przez artystę lektyk. - mówi kurator projektu i dyrektor festiwalu ArtBoom Marcin Gołębiewski. - To, co zwykłe i codzienne - np. droga do domu, z pracy lub spacer - stanie się tym, co niezwykłe: tajemniczą, niemal magiczną, podróżą w lektyce po równie tajemniczych i magicznych uliczkach miasta. Aby jednak projekt został zrealizowany potrzebujemy pomocy wolontariuszy oraz miejsca, gdzie lektyki będą mogły być przechowywane.

Festiwal ArtBoom to ponad dwadzieścia realizacji artystycznych realizowanych w różnej skali i przy użyciu rozmaitych mediów. Poza performance'ami muzycznymi (Paul Slocum) i pokazami wideo (Marcin Ramocki, Clemens von Wedemeyer, Norman Leto), uczestnicy festiwalu, turyści i mieszkańcy Krakowa zobaczą m.in.: instalację w formie fontanny (Roman Signer, Szwajcaria), złośliwie poruszające się kosze na śmieci (Bradley Downey) oraz rzeźbę Wodnika zatopioną w rzece (Joanna Rajkowska). W mieście - z założeniem pozostania na stałe - pojawi się kilkunastotonowy tunel autorstwa jednego z najbardziej znanych polskich artystów - Mirosława Bałki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji