Artykuły

Białystok. Laureaci "Przystanku Młodzi"

Artystka Iza Tarasewicz, socjolog Katarzyna Niziołek oraz pełen artystycznych pomysłów Krzysztof Kiziewicz - to laureaci III edycji Przystanku Młodzi. Tegorocznych zwycięzców naszej akcji ogłosiliśmy podczas sobotniej gali w Hotelu Cristal.

Białostocka ziemia jest płodna w talenty - takim stwierdzeniem rozpoczął galę konferansjer Krzysztof Szubzda. Patrząc na listę nagrodzonych trudno się z nim nie zgodzić. Do tegorocznej edycji Przystanku zgłoszono aż kilkadziesiąt osób. O tytuł tych najlepszych rywalizowali artyści, wolontariusze, miłośnicy dobrej literatury i pasjonaci lokalnej historii. Kandydatów zgłaszali do nas przedstawiciele władz, instytucji, organizacji pozarządowych i czytelnicy. Sylwetki kreatywnych dwudziesto-trzydziestoletnich prezentowaliśmy na łamach "Gazety" przez miesiąc. Wybrać najlepszych nie było łatwo. Wszyscy robią dużo ciekawych i pożytecznych rzeczy. W końcu po długich dyskusjach i analizach wybraliśmy najlepszą jedenastkę (nazwiska przedstawiamy poniżej) i wyróżniliśmy ich, wzorem lat ubiegłych, Świadectwami Otwartego Umysłu.

Spośród nich zaś specjalną trójkę - Izabelę Tarasewicz, Katarzynę Niziołek i Krzysztofa Kiziewicza - nagrodziliśmy szczególnie. Ich kolejne projekty będziemy promować na citylightach.

Iza Tarasewicz to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Tworzy rzeźby, instalacje, rysunki oraz zajmuje się performance. Miała dwie prezentacje indywidualne w Galerii Arsenał ("Głowizna" oraz "Matecznik"). Współpracuje z galerią w ramach programu edukacyjnego "Plac Zabaw Arsenał" jako wolontariuszka, prowadzi też warsztaty plastyczne z dziećmi uchodźców z Czeczenii. Uznawana jest za jeden z najbardziej interesujących debiutów artystycznych ostatnich lat. Za swoje widzenie sztuki nominowano ją do Paszportów "Polityki" 2008. To także tegoroczna stypendystka nagrody prezydenta miasta Białegostoku w dziedzinie kultury. Program stypendium to realizacja wystawy "Samorodek", przedsięwzięcia łączącego różnorodne dziedziny sztuki: rzeźbę, instalację, rysunek, performance, film animowany, projekcje wideo.

Druga z nagrodzonych pań, Katarzyna Niziołek, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jest prezesem Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, przewodniczy białostockiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Angażuje się w działalność społeczną, zwłaszcza w obszarze dziedzictwa kulturowego, pielęgnowania lokalnej historii i projektów na rzecz tolerancji i promocji wielokulturowości. Jest współtwórczynią projektu, któremu kibicowaliśmy - "Szlakowi Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku". Obecnie realizuje projekt "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" dotyczący historii i współczesnej kondycji lokalnej architektury. - W lipcu nasza Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku kończy 5 lat. Cieszy mnie, że kolejne pięć zaczynamy od nagrody, którą możemy celebrować wspólnie, w towarzystwie tylu zacnych partnerów i wolontariuszy. Bo tak naprawdę ta nagroda należy się nie tylko mi, ale także wszystkim tym, którzy pomagają nam w naszych działaniach - mówiła podczas gali Niziołek.

Krzysztof Kiziewicz zaś to tancerz (grupa WHSB), filmowiec, animator kultury i artterapeuta, performer. Od kilku lat aktywnie działa na teatralnej scenie Białegostoku, działa w niezależnym Teatrze Kolegtyw, współpracuje z lokalnymi teatrami oraz ośrodkiem Monaru Babigoszcz. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ulicznej "Engram", z którym pracował przy projekcie realizowanym przez Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie. Dzięki temu przedsięwzięciu do Białegostoku przyjechała grupa 15 podopiecznych salezjańskiej misji CALM z Ugandy. Na Podlasiu pracowali wraz z grupą lokalnych breakdancerów nad spektaklem ulicznym "Ugryziona Pietruszka". Efekt warsztatów pokazali najpierw w Białymstoku, poczym wyruszyli ze spektaklem w Polskę.

Osiągnięcia nagrodzonych i Przystanek Młodzi chwalił wojewoda podlaski Maciej Żywno, który nagrodzonej trójce wręczał Świadectwa Otwartego Umysłu.

- Ta akcja wyławia fenomenalnych młodych. Cieszy mnie, że z częścią z nich współpracowałem, kiedy byłem zaangażowany w pracę na rzecz organizacji pozarządowych. Gratuluję im tych nagród, a jednocześnie trochę współczuję, bo wiem, że Gazeta Wyborcza będzie ich tropiła i sprawdzała czy po wyróżnieniu osiedli na laurach, czy też dalej coś robią i zarażają swoją pomysłowością i wrażliwością innych mieszkańców - puentował żartobliwie wojewoda podlaski.

Po części oficjalnej można było rozluźnić krawaty i oddać się niezobowiązującym pogawędkom i tańcom.

Wyróżnieni w Przystanku Młodzi

Świadectwami Otwartego Umysłu w tym roku wyróżniliśmy również:

*Barbarę Szymańską z Fundacji Audiodeskrypcja za warsztaty z audiodeskrypcji i ułatwianie kontaktu ze sztuką osobom niewidomym,

*Kamilę Brodowską za akcje stowarzyszenia "Nie po drodze" i festiwal teatralny w Suwałkach

*Martę Guśniowską za pisanie bajek dla dzieci i sztuki w Białostockim Teatrze Lalek

*Katarzynę Pierwienis-Laskowską za pomysł na "białostockiego sledz'ia" i promowanie miasta

*Annę Młynarczuk i Katarzynę Potoniec za otwartość na innych ludzi i za projekty realizowane na rzecz Czeczenów

*Łukasza Kuźmę za tworzenie Klubu Krytyki Politycznej i konstruktywne debaty

*Pawła Dudko za szefowanie kołu naukowemu "Forma" oraz za Przegląd Krótkich Form Filmowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji