Artykuły

Warszawa. Wieczór teatru w Telewizji Kino Polska

Holland wystawia Wyspiańskiego, Domalik - Czechowa, Kieślowski pokazuje operę z perspektywy pracowni krawieckiej, Antczak składa hołd sztuce aktorskiej Janusza Warneckiego, a Dejmek robi swój ostatni spektakl - wszystko to 20 maja w specjalnym wieczorze teatru w Telewizji Kino Polska. Okaże się, jak bliskie i inspirujące mogą być związki kina i teatru.

W wieczornym paśmie pojawi się szereg filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym rozgrywające się w środowisku teatralnym debiuty Agnieszki Holland i Krzysztofa Kieślowskiego - "Aktorzy prowincjonalni" [na zdjęciu] (1978) i "Personel" (1975) należące dziś do klasyki Kina Moralnego Niepokoju.

Reżyserka w napisanym przez Wyspiańskiego w 1903 roku "Wyzwoleniu", które wystawia prowincjonalny teatr, zobaczyła aktualny komentarz do sytuacji Polski połowy lat. 70. Z kolei "Personel", odwołujący się do doświadczeń Kieślowskiego, absolwenta Państwowego Liceum Techniki Teatralnej, to jednocześnie metafora polityczna i opowieść inicjacyjna o tym, jak grany przez Juliusza Machulskiego młody krojczy staje się artystą.

Podtekst autobiograficzny ma również "Łóżko Wierszynina" (1998); jego reżyser, Andrzej Domalik, kilka razy bezskutecznie zabierał się do wystawienia "Trzech sióstr" Czechowa. Czy uda się to jego bohaterom (granym m.in. przez Piotra Fronczewskiego, Hannę Mikuć, Ewę Telegę, Agnieszkę Krukównę czy Mariusza Bonaszewskiego) przekonać się będzie można późnym wieczorem 20 maja.

Zostanie też pokazany "Mistrz" (1966) Jerzego Antczaka, jeden z najlepszych filmów telewizyjnych, adaptacja sztuki napisanej specjalnie dla Janusza Warneckiego, wielkiego aktora i reżysera, który, mimo ciężkiej choroby, gra tu rolę życia. Obok niego na ekranie Ignacy Gogolewski, Zbigniew Cybulski i Andrzej Łapicki.

Bohaterami wieczoru teatralnego będą również dwaj nieżyjący już mistrzowie polskiego teatru - Jerzy Grotowski i Kazimierz Dejmek. Ten pierwszy pojawi się za sprawą etiudy Michała Elstera "List z Opola" (1963), w której wystąpili aktorzy założonego przez niego Teatru 13 Rzędów, poprzednika legendarnego Teatru Laboratorium.

Kazimierzowi Dejmkowi i jego ostatniemu spektaklowi "Sen Pluskwy" poświęcony będzie dokument Ignacego Szczepańskiego "Byłem zawziętym teatralnikiem"(2007).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji