Artykuły

Kielce. Jarmark Świętokrzyski z gwiazdami

Największy spośród dotychczasowych, przygotowany z rozmachem, jakiego do tej pory nie było. Taki ma być tegoroczny, czwarty już Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu.

- Życzyłbym sobie kilkunastu tysięcy osób, którzy przyjadą na Święty Krzyż z całej Polski - mówi Zenon Janus, starosta kielecki. Ma ich przyciągnąć szereg atrakcji, w tym imprezy z udziałem takich gwiazd, jak Janusz Radek, Henryk Miśkiewicz czy Ewa Błaszczyk.

Jarmark rozpocznie się w sobotę 16 maja o godz. 20 nocnym czytaniem poezji w wirydarzu klasztoru. Większość imprez zaplanowano jednak na niedzielę. Tego dnia świętowanie rozpocznie msza o godz. 11 na scenie przed muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie odbędą się prezentacje lokalnych zespołów i twórców, spektakl słowno-muzyczny "Jana Gajzlera ziemia urocza, czyli Akwarelski świętokrzyskie" na podstawie poezji Jana Gajzlera i w reżyserii Piotra "Kuby" Kubowicza, recital Dominika Skrzyniarza i Filipa Tuza, prezentacja zespołu Csengele z Węgier i Weroniki Jarowej z Ukrainy. W spektaklu słowno-muzycznym "Osiecka. Nie żałuję" w reżyserii Jerzego Satanowskiego wystąpią m.in. Ewa Błaszczyk, Henryk Miśkiewicz czy Mirosław Czyżykiewicz, a Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje przedstawienie "Niemen". Jarmark zakończy koncert "Dziękuję za miłość" Janusza Radka z tekstami Haliny Poświatowskiej.

Podczas jarmarku odbywać się będzie konkurs fotograficzny "Jarmark w obiektywie", lekcje ekologii na poważnie i na wesoło na Gołoborzu, kiermasz twórców ludowych i rękodzielników oraz degustację produktów regionalnych. O atrakcje dla najmłodszych zadba teatr Wagabunda, który zaproponuje dzieciom liczne konkursy i zabawy, oraz Muzeum Zabawek i Zabawy z wystawą "Baśnie Herberta". Na ekspozycję składa się kilkanaście plansz z fotografiami i reprodukcjami rysunków dziecięcych z fragmentami prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta z tomów "Hermes, pies i gwiazda" i "Studium przedmiotu". Muzealnicy poprowadzą też warsztaty origami, malowania i rysowania, a także przygotują duże plenerowe gry: domino, bierki i warcaby.

Impreza jest częścią projektu "Moc Świętego Krzyża - kampania promocyjna produktów turystycznych wokół Świętego Krzyża", na realizację którego Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry" dostało pieniądze z Unii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji