Artykuły

Białystok. Dyplomowa studencka opera w Dramatycznym

Wieść głosi, że Moniuszko napisał "Flisa" podczas czterodniowego pobytu w Paryżu. Niektórzy twierdzą, że praca nad utworem trwała o cztery dni za krótko, złośliwcy, że o cztery dni za długo. Jakiej wartości naprawdę jest opera? Przekonać się będzie można podczas dwóch przedstawień w Teatrze Dramatycznym w sobotni wieczór.

Będą to pierwsze pokazy w mieście, podczas których białostoczanie zobaczą pełnosceniczną wersję opery. Dzieło zaprezentują studenci wydziału wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego wydziału instrumentalno - pedagogicznego w Białymstoku, dla których sceniczne wystawienie "Flisa" będzie zarazem egzaminem dyplomowym.

Studenci po raz pierwszy pojawią się w takiej roli, a cała operacja od strony logistycznej jest trudna - w teatrze (który pomógł uczelni udostępniając salę oraz rekwizyty i stroje) nie ma kanału orkiestrowego. Przedstawienie jednak ma szansę na sukces, bo za operę zabrały się utalentowane kobiety. Za reżyserię - Natalia Babińska, m.in. autorka oprawy muzycznej do spektaklu "Lady M. Szkice z Makbeta" czy "Ale się kręci" (Polsat). Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki, jak i Akademii Teatralnej w Warszawie I autorką kilku przedstawień pokazywanych wcałej Polsce. Za interpretację muzyczną odpowiada Maja Metelska - laureatka IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Lutosławskiego w Białymstoku (wyróżnienie, 2006), finalistka XV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Spoleto we Włoszech (2008). Jako dyrygent operowy zadebiutowała przedstawieniem opery "Czarodziejski flet" Mozarta w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

"Flis" to jednoaktowa komedyjka muzyczna, nadwiślańska sielanka z motywem odnalezienia się zaginionych braci: flisaka Franka i fryzjera Jakuba.

Teatr Dramatyczny, sob., godz. 16, 19. Bilety w cenie: 20 zł i 10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji