Artykuły

Gdańsk. Gloria Artis dla primabaleriny Alicji Boniuszko

Od wielu lat 29 kwietnia, rocznica urodzin Jeana Georgesa Noverre'a (1727-1810), francuskiego tancerza i choreografa, reformatora sztuki baletowej, obchodzony jest jako Święto Tańca.

Kiedyś dobrą tradycją było wystawianie tego dnia na scenach teatrów przedstawienia baletowego. Niestety, dziś na najważniejszych polskich scenach operowych nie uświadczy się prezentacji artystów baletu. Trudno zrozumieć dlaczego? Nie zapomniał o nich minister kultury i dziedzictwa narodowego honorując odznaczeniami.

W przeddzień święta primabalerina gdańskiego zespołu baletowego Opery Bałtyckiej Alicja Boniuszko otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Gdańszczanie pamiętają ją jako pierwszą solistkę zespołu Janiny Jarzynówny-Sobczak, o której napisała: "Proporcje miała idealne, harmonijną budowę, jej ciało poddawało się moim próbom w sposób zupełnie niespotykany. Nie stawiało żadnego oporu. Krok po kroku, zaczynałyśmy od podstaw tańca klasycznego, bez niego, według mnie, nie może być mowy o jakimkolwiek stylu nowoczesnym. Alicja zatańczyła przecież wspaniale najczystszą klasykę, czyli Odettę i Odylię w "Jeziorze Łabędzim" Czajkowskiego. Ale jej wyjątkowy talent i wszechstronność skłaniały mnie do poszukiwań idących w stronę nowego stylu. Dałam jej możliwość wszechstronnego rozwoju, ale i sama z niej korzystałam. To była prawdziwa współpraca. Od "Cudownego Mandaryna", przez "Cztery Eseje", "Niobe", aż do "Odwiecznych pieśni" Karłowicza, które były moim hołdem dla niej".

Po uroczystości Alicja Boniuszko nie kryła wzruszenia: - Medal nadany mi przez ministra zwieńcza dzieło będące moim udziałem, ale powstałe w absolutnej koegzystencji i we wspólnocie widzenia świata z twórczym choreografem, jakim była moja mistrzyni.

W czasie uroczystości w stołecznej siedzibie ZASP nie zabrakło innych gdańskich akcentów. Odznaczenia otrzymały też niezapomniana wykonawczyni roli Kopciuszka Hanna Zawadzka, a także absolwentka gdańskiej szkoły, solistka Baletu Królewskiego w Kopenhadze, Izabela Sokołowska, której życzymy powrotu do zdrowia. Dla wszystkich tancerzy w tym dniu nasze najlepsze życzenia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji