Artykuły

Sopot. "Zazdrość" z Warszawy na otwarcie Teatru Tarasy

Jeszcze kilka tygodni temu osoba, która zawitałaby na tyły sopockiego aquaparku przy ulicy Zamkowa Góra, oglądałaby Zatokę Gdańską ze skarpy. Od 1 maja ten sam krajobraz podziwiać będzie można z widowni rozpoczynającego właśnie działalność teatru Tarasy [na zdjęciu]. Wznosi się od zera w miejscu niemającym żadnej przeszłości artystycznej.

Pomysł założenia w Sopocie nowej sceny narodził się w głowie aktorki Małgorzaty Wójcik (dyplom aktorski profesora Aleksandra Bardiniego). Park wodny poszukiwał natomiast interesującej propozycji zagospodarowania terenu na jego tyłach. I oferta Małgorzaty Wójcik okazała się najbardziej interesująca...

Małgorzata Wójcik przez wiele lat związana była z teatrami polskimi i niemieckimi. W latach 1997-2002 była zastępcą dyrektora w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Dyrektorem był tam wówczas Marek Perepeczko.

Od 2005 r. aktorka uczestniczy w projektach teatrów prywatnych w Warszawie. Skąd pomysł na utworzenie własnej sceny?

- Całe życie byłam fighterem. Dziś też nim jestem, ale też szukam harmonii - wyjaśnia.

Nowa scena ma się stać miejscem przeznaczonym i dla dorosłych, i dla dzieci. Ważne, by widzowie zapominali w teatrze Tarasy o kłopotach i problemach. I rzeczywiście, majowy repertuar wyraźnie temu sprzyja. Na inaugurację sceny zaplanowano "Zazdrość". To absolutny pewniak repertuarowy, który nie rozczarowuje ani w wydaniu scenicznym Capitolu, ani Teatru Telewizji.

Bardzo ważnym punktem repertuaru będą spektakle dla dzieci. Trudno oprzeć się wrażeniu, że otwarta przestrzeń może się wydawać znacznie przyjemniejsza właśnie dla najmłodszego widza. Szczególnie w konfrontacji z teatrem Miniatura, dotychczasowym trójmiejskim monopolistą na spektakle dla dzieci. Na deskach nowej sceny pojawiać się także będą kabarety i muzycy. Jeszcze w maju w teatrze Tarasy wystąpi między innymi Urszula Dudziak.

Otwarcie nowego teatru może być postrzegane jako pomysł szalony. Tym bardziej że cała odpowiedzialność finansowa spoczywa na barkach Małgorzaty Wójcik. Ale przecież podobnie działa również Gdański Teatr Szekspirowski, który na przekór wszystkiemu uruchomił niedawno Teatr w Oknie przy ulicy Długiej w Gdańsku. Rynek teatralny zarówno w Polsce, jak i w Trójmieście jest jednak specyficzny, pełen przywar i wewnętrznych napięć.

Na pytanie, czy nie boi się konkurencji, bojkotów choćby z uwagi na ceny biletów, Małgorzata Wójcik odpowiada z uśmiechem: - Sztuka to takie pojemne pojęcie, że w Trójmieście znajdzie się miejsce dla każdego.

Spektakle będą się odbywały od maja do września.

Teatr Tarasy wystartuje 1 maja o godz. 20 w Sopocie, ul. Zamkowa Góra 1 spektaklem "Zazdrość" Wstęp: 60 zł Występują: Helen - Joanna Żółkowska, Yana - Katarzyna Taracińska-Badura, Irys - Anna Kózka; reżyseria, opracowanie muzyczne: Monika Powalisz, scenografia: Olga Mokrzycka, kostiumy: Agnieszka Orlińska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji