Artykuły

Wrocław. Opera Wrocławska i Paweł Mykietyn dostali Fryderyki

Fryderyki 2009 zostały rozdane. I chociaż wyjątkowo wielu wrocławskich artystów było w tym roku do nich nominowanych, nieliczni wrócą z Warszawy z nagrodami.

Brawa dla Opery Wrocławskiej - za najlepszy album w kategorii recital wokalny, opera, operetka, balet uznano płytę DVD "Król Roger" Karola Szymanowskiego. Spektakl w reżyserii Mariusza Trelińskiego na ekran przeniosła Katarzyna Adamik.

Kompozytorem roku został Paweł Mykietyn. Ale to niejedyny Fryderyk, jaki trafił do urodzonego w Oławie i związanego z festiwalem Wratislavia Cantas kompozytora. Album "Speechless Song" jego autorstwa dostał nagrodę w kategorii muzyka współczesna. Krążek uznano też za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Fryderyki, które wręczono po raz 15., przyznaje Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 800 artystów, dziennikarzy muzycznych i ludzi z polskiej branży fonograficznej. W tym roku nagrody zostały przyznane w 35 kategoriach.

Wśród wykonawców muzyki rozrywkowej statuetki odbierali m.in. Czesław Mozil, Katarzyna Nosowska i Maria Peszek.

O najważniejsze trofeum polskiej branży muzycznej ubiegało się prawie 90 albumów z muzyką poważną, 35 z jazzem, 170 płyt z muzyką rozrywkową i ponad 100 z zagraniczną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji