Artykuły

Tarnów. Kwietniowe premiery u Solskiego

W Tarnowskim Teatrze trwają próby do dwóch nowych spektakli, premiery zaplanowano na kwiecień. Na początku miesiąca będą to "Rozmowy z katem", a pod koniec - "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Obie propozycje przygotowywane są z myślą o repertuarze na czas remontu siedziby teatru i konieczności wystawiania spektakli w innych, nie zawsze dużych salach i bez odpowiedniego zaplecza technicznego. Dwie kwietniowe propozycje to małe formy teatralne.

4 kwietnia odbędzie się premiera scenicznej wersji książki Kazimierza Moczarskiego "Rozmowy z katem". Z jednej strony Jurgen Stroop (generał SS, dowódca likwidacji warszawskiego getta), z drugiej Kazimierz Moczarski (kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego). W 1949 roku przez dziewięć miesięcy przebywali w jednej więziennej celi. Moczarski w swej książce "Rozmowy z katem" opisał tę niezwykłą sytuację. Książka jest sprawozdaniem z wnikliwego studium, jakiemu Moczarski poddał Stroopa - człowieka, który był częścią totalitarnego systemu zagłady.

Autorem adaptacji, scenografii i opracowania muzycznego spektaklu jest Tomasz Piasecki, reżyseruje Edward Żentara. W przedstawieniu zobaczymy Edwarda Żentarę (Stroop), Tomasza Piaseckiego (Moczarski), Ryszarda Adamiaka (Strażnik) oraz Patrycję Szwarc (Sędzia).

Natomiast na 26 kwietnia zaplanowano kolejną premierę - sceniczną wersję "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, w reżyserii Tomasza Piaseckiego. Jest to rozmowa Hanny Krall z Markiem Edelmanem, ostatnim dowódcą powstania w getcie warszawskim, a po wojnie lekarzem kardiologiem i działaczem społecznym. Edelman pragnie pokazać powstanie takim, jakim było naprawdę, to także rozmowa o sensie ludzkiego życia, sensie życia Marka Edelmana, którym jest swoisty wyścig z Bogiem. Zdążyć przed Panem Bogiem to znaczy uratować czyjeś życie.

W przedstawieniu wystąpią Jerzy Ogrodnicki w roli Marka Edelmana i Patrycja Szwarc w roli Hanny Krall.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji