Artykuły

Gdańsk. Przegląd "The Best Off" w klubie Żak

Teatry Zielony Wiatrak z Trójmiasta, Rondo ze Słupska oraz From Poland - w dwóch różnych mutacjach - będą bohaterami kolejnej odsłony The Best Off w klubie Żak.

The Best Off to cykliczna impreza, prezentująca najciekawsze dokonania polskich grup niezależnych; przedstawienia nagradzane na ogólnopolskich przeglądach i konkursach. Wydarzeniem tej edycji będzie wznowienie świetnych "Drapaczy chmur" Teatru Zielony Wiatrak. Jest to wspólne dzieło Marka Branda oraz Bartosza Frankiewicza - pierwszy z nich jest reżyserem, współscenarzystą i występuje na scenie, Frankiewicz gra w spektaklu i jest współautorem jego scenariusza. Widowisko opowiada o poszukiwaniu pracy w Wielkiej Brytanii. Jednak, w szerszym kontekście, jest to spektakl o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi własnego kawałka nieba. I o współczesnej Polsce - kraju, którego obywatele nie mogą znaleźć pracy w ojczyźnie, a mogą liczyć tylko na puste obietnice polityków, nierealne zmiany. "Drapacze" są jednym z najważniejszych widowisk przygotowanych przez trójmiejskie teatry niezależne w ostatnich latach. Po premierze w 2006 r. spektakl zaczął szturmem podbijać ogólnopolskie festiwale: zgarniał nagrody min. na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych czy gdańskim VIII Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko. Brand i Frankiewicz nominowani byli także do nagrody w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto" Sztorm Roku 2006.

"Psychosis" [na zdjęciu] Ronda to adaptacja sztuki "4.48 Psychosis" angielskiej brutalistki Sarah Kane. Dramat jest niezwykle osobistą, poruszającą wypowiedzią. Kane tworzyła go w silnej depresji, opisuje w nim koszmary, niechęć wobec świata, rozmowy z lekarzami oraz swoje samobójcze plany. Monodram wyreżyserował Marcin Bortkiewicz, na scenie zobaczymy Wioletę Komar.

Częstochowski Teatr From Poland, prowadzony przez Jarosława Filipskiego, w Gdańsku zagra w dwóch swoich mutacjach: jako studencki Narybek From Poland oraz Kabaret From Poland. Pierwsza z grup (podgrup?) pokaże monodram "Dziewictwo", według tekstu Ruty Kavalkanti w wykonaniu Katarzyny Gorczycy. W godzinnym "STENDapKOMEDY" zobaczymy Wojciecha Kowalskiego. Obie produkcje wyreżyserował Filipski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji