Artykuły

Gdańsk. Dziś wręczenie nagród teatralnych

W przyznawaniu co roku, przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), lokalnych nagród teatralnych warto widzieć coś więcej niż obowiązkowy rytuał. To potrzebne przypomnienie, jaką rolę odgrywają teatry w pomorskim życiu kulturalnym.

Te najważniejsze nagrody są trzy: marszałka województwa (najbardziej prestiżowa) oraz nagrody przyznawane przez prezydentów Gdańska i Gdyni. W tym roku dwukrotnie zdublowały się decyzje kapituł. Bernard Szyc otrzymał i nagrodę marszałka, i prezydenta Gdyni.

Zagrany przez Szyca Tewje Mleczarz w "Skrzypku na dachu", ponownie wyreżyserowanym przez Jerzego Gruzę w Teatrze Muzycznym, urzekł widzów tego przedstawienia ciepłem i humorem. Drugi podwójny laureat (nagroda marszałka i miasta Gdańska), Adam Palka, śpiewak, z roli na rolę coraz mocniej zaznacza swoją obecność na scenie Opery Bałtyckiej, a w bardzo udanym dla niego 2008 roku zadebiutował także w Operze Narodowej.

Jarosław Tumidajski, reżyserujący w gdyńskim Teatrze Miejskim świetną Brechtowską "Świętą Joannę szlachtuzów", to z kolei laureat tego wyróżnienia rok po roku (w 2008 nagrodzono jego "Grupę Laokoona" w teatrze Wybrzeże). Kolejnym młodym i ciekawie zapowiadającym się reżyserem, który pojawił się w Gdańsku, jest Szymon Kaczmarek, nagrodzony w tym roku przez miasto Gdańsk za przewrotne Szekspirowskie "Poskromienie złośnicy" w teatrze Wybrzeże.

Honorowe wyróżnienia otrzymały dwa spektakle: wspomniana "Święta Joanna szlachtuzów" (nagroda marszałka) oraz opera Brittena "Gwałt na Lukrecji", przygotowana przez Operę Bałtycką.

Cieszy dostrzeżenie przez kapituły twórców małych scen - Marka Branda oraz działającego pierwszy rok w Gdyni Teatru Gościnnego.

Nagrody gdyńskie zostały rozdane w piątek. Uroczystość gdańska w poniedziałek o godzinie 17.30 w Dworze Artusa. Nagrodami i medalami prezydenta Gdańska zostaną także uhonorowani aktorzy Halina Słojewska, Maria Mielnikow-Krawczyk, Mirosław Krawczyk, Jarosław Tyrański oraz kompozytor Andrzej Głowiński.

Metropolitalne nagrody teatralne

Nagrody marszałka

Bernard Szyc za rolę Tewjego w "Skrzypku na dachu" (Teatr Muzyczny), Adam Palka za rolę w "Gwałcie na Lukrecji" (Opera Bałtycka), Jarosław Tumidajski za reżyserię "Świętej Joanny szlachtuzów" (Teatr Miejski)

Nagrody miasta Gdańska

Marek Brand za reżyserię "Szaleństwa we dwoje" (Teatr w blokowisku), Adam Palka za rolę w "Gwałcie na Lukrecji" (Opera Bałtycka), Szymon Kaczmarek za reżyserię "Poskromienia złośnicy" (teatr Wybrzeże)

Nagrody prezydenta Gdyni

Piotr Schiller, muzyk (Teatr Muzyczny), aktorzy Bernard Szyc i Tomasz Więcek (Teatr Muzyczny), aktorzy Beata Buczek-Żarnecka, Sławomir Lewandowski, Dariusz Siastacz (Teatr Miejski) oraz Teatr Gościnny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji