Artykuły

Gdańsk. Od poniedziałku XVI Konkurs Tańca

Jedyny profesjonalny konkurs baletowy w Polsce - Ogólnopolski Konkurs Tańca rusza 30 marca. Tegoroczna, XVI edycja konkursu jest szczególna, ponieważ wiąże się z podwójnym jubileuszem - 30-lecia konkursu w Gdańsku i jego 50-lecia w naszym kraju, co czyni go jednym z najstarszych konkursów tańca w Europie.

Odbywający się co dwa lata konkurs potrwa cały tydzień, od 30 marca do 5 kwietnia. Przystąpi do niego ponad 100 tancerzy ze wszystkich pięciu szkół baletowych w Polsce (oprócz Gdańska są to Bytom, Poznań, Łódź i Warszawa). Tradycyjnie najliczniejszą reprezentację wystawią gospodarze - 28 tancerzy w konkursie.

O sile gdańskiej szkoły przekonuje jej dyrektor, Bronisław Prądzyński: - Jurorzy przez 50 lat tylko pięciokrotnie przyznali Grand Prix i aż cztery takie wyróżnienia trafiły do naszych wychowanków. W czasie, gdy otrzymali Grand Prix, byli uczniami, nawet nie tancerzami zawodowymi.

Wszystkie szkoły mają swoich reprezentantów zarówno w kategorii tańca klasycznego (podzielonego na trzy grupy wiekowe dla dziewcząt i chłopców) oraz tańca współczesnego. Oddzielną klasyfikacją objęci zostaną tancerze zawodowi - artyści baletu.

Pierwszy, zamknięty dla widzów etap konkursu odbędzie się w Szkole Baletowej. Od drugiego etapu konkursu dla szkół zawodowych w obu kategoriach pokazy konkursowe będzie można zobaczyć w Państwowej Operze Bałtyckiej. Widzowie w całości obejrzą też zmagania tancerzy zawodowych, czyli absolwentów szkół baletowych.

W konkursie biorą udział również zagraniczni artyści. - Chociaż nasz konkurs spełnia wszelkie normy konkursu międzynarodowego i ma formułę otwartą, traktujemy go jednak jako promocję rodzimych tancerzy - zastrzega dyrektor Prądzyński.

Dwie pierwsze edycje konkursu odbyły się w Warszawie (1959 oraz 1961). Potem konkurs zniknął z tanecznej mapy kraju. Pomysłodawcą jego odrodzenia i zarazem przenosin do Gdańska jest wieloletni dyrektor gdańskiej Szkoły Baletowej - Bronisław Prądzyński. - Zawsze uważałem, że motorem napędowym wysokiego poziomu scen muzycznych i baletu jest konkurs, rywalizacja najlepszych z najlepszymi. Wymusza to na szkołach i teatrach wyszukiwanie talentów oraz późniejszą intensywną pracę nad nimi. Dlatego, gdy zostałem dyrektorem gdańskiej "Baletówki", zabiegałem, aby reaktywować konkurs, co udało mi się w 1979 roku.

Na 12 najlepszych czekają statuetki imienia patrona konkursu Wojciecha Wiesiołłowskiego, które wręczy ich fundator - minister kultury i dziedzictwa narodowego Bronisław Zdrojewski. Wręczone zostaną także specjalne medale przeznaczone dla najbardziej zasłużonych nauczycieli polskiego baletu. - Pięćdziesiąt medali na 50-lecie konkursu w Polsce. To bardzo ważne, aby nie zapominać o nauczycielach. Na co dzień podziwiamy tych, którzy konkursy wygrywają, a nie zawsze widzimy tych, którzy je tworzą i jak mróweczki pracują na sukces tancerzy - uważa dyrektor konkursu.

Ogłoszenie wyników odbędzie się 5 kwietnia podczas wzbudzającego ogromne zainteresowanie publiczności (bilety wyprzedane od kilku tygodni) Koncertu Galowego, w którym wystąpią laureaci nagród oraz zaproszeni tancerze (m.in. światowej sławy wychowankowie gdańskiej szkoły - Marcin i Daniel Kupińscy, czy Elena Karpuhina).

***

XVI Ogólnopolski Konkurs Tańca:

30-31 marca - zamknięte dla widzów lekcje konkursowe w Szkole Baletowej w Gdańsku

1-4 kwietnia (od godz. 16:00) - pokazy sceniczne w Państwowej Operze Bałtyckiej

bilety:

30 zł - normalny

20 zł - ulgowy

5 kwietnia: Koncert Galowy

(bilety wyprzedane)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji