Artykuły

Kraków. Jest taki balet w mieście

35 lat działa w Krakowie Balet Form Nowoczesnych AGH. Powstał przy Radzie Okręgowej ZSP. Ponad 20 lat zespół związany jest z AGH, gdzie ma swoją siedzibę.

Balet Form Nowoczesnych jest zespołem autorskim, prezentującym głównie rezultaty poszukiwań twórczych Jerzego Marii Birczyńskiego. Nie ogranicza się jednak wyłącznie do pracy z tym jednym choreografem, ale zaprasza do współpracy znanych choreografów z całego świata (m. in. Dougłas Dunn- czołowy przedstawiciel nurtu post modern dance w USA, David Earle- założyciel i dyrektor Toronto Dance Theatre z Kanady, oraz Karin Waehner, Kilina Cremona i Roger Meguin z Francji).

- Cieszymy się z opieki uczelni - twierdzi Jerzy Maria Birczyński. -Dysponujemy jedną z najnowocześniejszych sal w mieście, pełnowymiarową, znakomicie urządzoną, z lustrami, kotarami, reflektorami i nagłośnieniem. Możemy ćwiczyć tu w dowolnej chwili, co jest szczególnie istotne w przypadku studenckiego, amatorskiego zespołu. Nie mamy przecież stałych godzin pracy, ludzie przychodzą wtedy, kiedy mają czas. Również w soboty i niedziele. Balet jest najbardziej znanym studenckim zespołem tańca nowoczesnego, obecnie konkuruje z zespołami profesjonalnymi w kraju i za granicą.

Repertuar idzie w kierunku czystego tańca - bez fabuły literackiej. Inspiracją dla tancerzy i choreografa jest muzyka- od bluesowej i soulowej (James Brown, Aretha Franklin, Joe Cocker) poprzez jazz (Miles Davis, Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko) po muzykę poważną klasyczną i współczesną (Chopin, Bach, Szymanowski, Penderecki, Górecki).

Tancerze doskonalą swój warsztat ćwicząc codziennie elementy techniki tańca klasycznego, nowoczesnego i jazzowego. W skład zespołu wchodzili studenci różnych uczelni oraz młodzież. Przez balet podczas 35 lat istnienia przewinęło się lalka tysięcy młodych ludzi, dla których była to jedyna możliwość zaznajomienia się z tańcem nowoczesnym. Tylko dla nielicznych przygoda z tańcem trwała dłużej niż kilka lat, dla wszystkich pozostałych była to szkoła pracy i partnerstwa. - Balet często wyjeżdża za granicę - mówi Jerzy M. Birczyński. - Ostatnio byliśmy w Kijowie, teraz przygotowujemy się do tournee po Japonii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji