Artykuły

Gdańsk. Ponad stu tancerzy w konkursie

Już za kilka dni Gdańsk po raz kolejny stanie się baletową stolicą Polski. A to za sprawą XVI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca. Weźmie w nim udział ponad stu tancerzy, reprezentantów polskich szkół baletowych, wśród nich 26 uczniów z Gdańska.

Tradycję gdańskich konkursów zainicjował w 1979 roku dyrektor Gdańskiej Szkoły Baletowej - Bronisław Prądzyński. - Pierwszy po wojnie konkurs baletowy odbył się w 1959 roku, następny w 1961 (zresztą brałem w nim udział) - wspomina.

- Gdy zacząłem szefować gdańskiej szkole baletowej, postanowiłem ideę konkursowych zmagań tanecznych wskrzesić. Trzeba przypomnieć, że Polska była pierwszym krajem, który konkursy taneczne wprowadził na scenę. Tak bardzo utytułowana, prestiżowa Warna zrobiła to dopiero w 1964, Rosjanie w 1968 roku. Mój pomysł, do dziś kultywowany, to stworzenie Spotkań Konkursowych Najmłodszych Artystów Baletu.

- Wciąż podkreśla Pan, jak ważna jest tradycja konkursów gdańskich.

- Nasze konkursy mają decydujący wpływ na poziom baletu polskich scen muzycznych. Jeżeli dziś Gdańsk myśli, żeby w 2016 roku stać się Kulturalną Stolicą Europy, to ten konkurs jako jedyny w kraju, z tak długą tradycją, na pewno przyczyni się do uzyskania tego tytułu.

- W 16 edycjach konkursu Grand Prix przyznano tylko pięć razy...

- Tytuł zdobyli : w 1979 roku w kategorii zawodowych tancerzy - Ewa Głowacka, wtedy pierwsza solistka stołecznego Teatru Wielkiego, następnie kolejno uczniowie z Gdańska: Jacek Breś (1993 rok) - potem tańczył w Hamburgu, Anna Sąsiadek (1995 rok) - dziś solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Dawid Kupiński (2003 rok) - solista Bejart Ballet w Lozannie i Elena Karpuhina (2007 r.) - tańczy w Bayerisches Staatsballett w Monachium. Trzeba przypomnieć, że nasza absolwentka Iza Sokołowska - jako jedyna Polka po wojnie - w prestiżowym konkursie w Warnie zdobyła złoty medal.

Warto pamiętać też Kasię Gdaniec, również laureatkę gdańskiego konkursu, która wiele lat tańczyła u Bejarta. Teraz w Lozannie prowadzi swój zespół. W konkursie nie brał nigdy udziału Krzysztof Pastor. Jest on jednak naszym znakomitym absolwentem i zaprosiliśmy go do jury. Jego kariera rozpoczęła się u Konrada Drzewieckiego, zaliczany jest do 10 najbardziej utytułowanych choreografów, to także czołowy choreograf baletu narodowego w Amsterdamie.

Konkurs będzie trwał osiem dni, od 30 marca do 6 kwietnia. Wezmą w nim udział uczniowie szkół baletowych i renomowani artyści baletu. Zaprezentują się w dwóch kategoriach: tańca klasycznego i współczesnego. W jury zasiądą utytułowani tancerze, choreografowie i pedagodzy: Emil Wesołowski - przewodniczący, Alicja Boniuszko, Ewa Wycichowska, Krzysztof Pastor, Barbara Sier-Janik, Jaroslav Slavicky, Henryk Konwiński.

W koncercie galowym, 5 kwietnia o godz. 17, na scenie Opery Bałtyckiej zatańczą znakomici absolwenci gdańskiej szkoły: m.in. bracia Dawid i Marcin Kupińscy oraz Elena Karpuhina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji