Artykuły

Kielce. Premiera "Alibaby i 40 rozbójników" w Kubusiu

Spektakl "Alibaba i 40 rozbójników" - oparty na motywach "Baśni z tysiąca i jednej nocy" - w reżyserii Dżawada Zolfaqari z Iranu, wystawi w sobotę Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

Ta napisana przez Dżawada Zolfaqari sztuka otrzymała w 2006 roku główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalkowego w Teheranie - poinformowała w środę dyrektor kieleckiego Kubusia Irena Dragan.

Reżyser przedstawienia powiedział na konferencji prasowej, że jego kielecka realizacja spektaklu "poszukuje nowych aspektów prezentacji utworu, które zakładają odwołanie się do wyobraźni widza, użycie nowych form estetycznych oraz "wciągnięcie" publiczności do udziału w rytualnym świecie teatru".

Zolfaqari podkreślił, że "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" to wyjątkowy utwór literacki z kręgu kultury wschodniej, który najbardziej ze wszystkich zafascynował Zachód. - Ostatnie badania wykazały, że dzieło to jest pochodzenia irańskiego - zaznaczył.

Autorami projektów lalek, dekoracji i muzyki do przełożonego na polski przez Ivonnę Nowicką perskiego scenariusza inscenizacji są również twórcy irańscy. Kompozytor ujawnił, że posłużył się klasycznymi motywami muzyki Wschodu i Zachodu, a także orientalną instrumentacją perkusyjną.

Dragan przypomniała, że Teatr Lalki i Aktora Kubuś wystawił z powodzeniem w 2006 roku w Teheranie "Baśń o rumaku zaklętym" (na zdjęciu) Bolesława Leśmiana - opartą na ikonografii miniatur perskich - i nawiązał wtedy owocne kontakty z miejscowym środowiskiem teatralnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji