Artykuły

Płock. "Romans z Czechowem" u Szaniawskiego

Kto stęsknił się za rosyjskim mistrzem, teraz może zaaplikować sobie podwójną dawkę Czechowa. 21 marca teatr zaprasza na premierę "Romansu z Czechowem". Będą też "Trzy siostry" Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy.

"Romans z Czechowem" to w sumie trzy jednoaktówki Czechowa z wczesnego okresu jego twórczości: "Oświadczyny" - czyli jak Iwan prosił o rękę pannę Natalię, "Niedźwiedź" - wierzyciel składa wizytę wdowie po swym dłużniku i niespodziewanie dla samego siebie zakochuje się w kobiecie, i "Łabędzi śpiew" - dialog o teatrze, sztuce i samotności rozpisany na starego aktora i suflera W wielkim skrócie - świat ludzkich małości, tyle że podany na ciepło, ze smutnym jednak uśmiechem. Jak to u Czechowa.

Spektakl reżyseruje łódzki aktor Mariusz Pilawski. Zrobił już jeden "Romans z Czechowem" w Teatrze Nowym w Łodzi, teraz pracuje z płockimi aktorami (w spektaklu wystąpią Hanna Zientara, Hanna Chojnacka, Krzysztof Bień i reżyser Mariusz Pilawski) na scenie kameralnej naszego teatru Dramatycznego. "Potrójne widowisko spaja w całość specjalnie nagrana melodia Romans dla pana Czechowa - stąd tytuł. Pełne dowcipu, jednocześnie poważne i lekkie krotochwile są znakomitymi próbkami talentu wielkiego dramaturga" - kusi teatr w swych materiałach promocyjnych.

I choć łódzki spektakl odbierany był różnie (recenzenci pisali o uśmiercaniu Czechowa, inni zachwycali się humorem i uniwersalnością jednoaktówek w wydaniu Mariusza Pilawskiego) - najlepiej sprawdzić samemu. Wszyscy chętni już mogą pytać w kasach płockiego teatru o bilety. Premiera zaplanowana jest na 21 marca o godz. 19 (biletów niestety już brak, choć można spróbować szczęścia przed samym przedstawieniem). Spektakle popremierowe odbędą się 24 marca o godz. 9 i 27 marca o godz. 18. Potem dopiero w kwietniu - 24 kwietnia o godz. 9,11.30 i 19 oraz 25 kwietnia o godz. 19. Bilety na przedstawienia popremierowe kosztują 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Autorem scenografii do spektaklu jest Maciej Kubicki, kostiumy przygotowała Janina Piechowicz, za muzykę odpowiada... także reżyser Mariusz Pilawski.

A 3 kwietnia (piątek) o godz. 19 na scenie płockiego teatru wystąpią goście z Częstochowy: Teatr im. Adama Mickiewicza z "Trzema siostrami" [na zdjęciu] - także Antoniego Czechowa. Spektakl miał swoją premierę w ubiegłym roku i zebrał przychylne recenzje (częstochowski oddział "Gazety Wyborczej" podawał, że szczerze wzruszona publiczność płakała). "Trzy siostry: Irina, Masza i Olga żyją w małym garnizonowym miasteczku, marzą o podróży do Moskwy, która jest dla nich wspomnieniem z przeszłości, miastem magicznym, symbolem lepszego życia. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się między bohaterami, ich wzajemne relacje i napięcia" - pisze w materiałach promocyjnych teatr. Historię o siostrach tęskniących za wielkim światem reżyseruje Julia Wernio (jest także autorką scenografii), muzykę napisał Piotr Salaber, choreografią zajął się Tomasz Borkowski. W roli Czebutykina zobaczymy Piotra Machalicę. Bilety na "Trzy siostry" kosztują 40 zł, można je jeszcze kupić. I uwaga - goście z Częstochowy wystąpią w Płocku tylko raz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji