Artykuły

Łódź. Spotkanie z Krystyną Sienkiewicz

Dziś w Pałacu Poznańskiego będziemy gościć znakomitą aktorkę - Krystynę Sienkiewicz [na zdjęciu], która ma także w swoim dorobku wiele piosenek kabaretowych.

Aktorka przyszła na świat 14 lutego 1935 roku w Ostrowii Mazowieckiej. Jej rodzice zostali zamordowani przez Niemców. Po zakończeniu II wojny światowej malutką Krystynę i jej brata Ryszarda odnalazła stryjeczna siostra ich ojca. Ciotka zabrała ją do Szczytna, a jej brat został w łódzkim sierocińcu.

Od najmłodszych lat była uzdolniona humanistycznie. Już jako czteroletnia dziewczynka potrafiła czytać i pisać. Na scenie zadebiutowała przez zbieg okoliczności. Studiując na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych we wrześniu 1955 roku zastąpiła chorą koleżankę w Studenckim Teatrze Satyryków. Krzysztof Teodor Toeplitz napisał wtedy o niej: "różowe zjawisko STS-u".

W 1957 roku ukończyła studia plastyczne i została zaangażowana jako aktorka do STS-u. Potem przez kilka lat występowała w Teatrze Ateneum, by powrócić do STS-Rozmaitości.

W latach 70. i 80. występowała w warszawskim Teatrze Syrena. Dużą popularność zdobyła jako charakterystyczna aktorka estradowa i piosenkarka.

W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie w dramacie Wojciecha Jerzego Hasa "Pożegnania" u boku Tadeusza Janczara.

W komedii sensacyjnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) zagrała Jankę, przyjaciółkę Joanny - Kaliny Jędrusik, w komedii wojennej "Rzeczpospolita babska" (1969) wystąpiła w roli szeregowego Anieli.

W serialu "Rodzina Leśniewskich" (1978) wcieliła się w rolę matki, Jadwigi Leśniewskiej. W serialu Rozalka Olaboga pojawiła się jako nauczycielka Bożkowa, mama tytułowej bohaterki.

Na przełomie lat 50 i 60. pojawiała się w Kabarecie Starszych Panów. W 1971 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na IX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W cyklu rozrywkowym Olgi Lipińskiej "Właśnie leci kabarecik" w duecie z Barbarą Wrzesińską występowała jako siostry Sisters. Była gwiazdą Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Fundacja Połączeni Pasją ma na celu pomoc aktorom, sportowcom i kaskaderom, którzy ulegli wypadkom, mają poblemy zdrowotne czy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Na ten cel zostaną przeznaczone także dochody uzyskane ze sprzedaży biletów na wieczór z Krystyną Sienkiewicz. Wkrótce kolejne wieczory z pasją...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji