Artykuły

Zakopane. W środę pogrzeb Bachledów

Wspólne uroczystości pogrzebowe Andrzeja i Jana Bachleda-Curusiów odbędą się w środę w Zakopanem.

Andrzej - wybitny śpiewak operowy, zmarł w niedzielę w wieku 85 lat. Dzień wcześniej zmarł jego syn Jan - olimpijczyk, narciarz alpejski.

Andrzej Bachleda-Curuś był śpiewakiem operowym (tenor), absolwentem katowickiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, w której studiował na przełomie lat 40. i 50.; przez kilka lat prowadził w Katowicach klasę śpiewu. Urodził się 9 września 1923 roku w Zakopanem. W 1959 r. zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaczym im. Mieczysława Karłowicza w Warszawie. Największe uznanie wśród melomanów przyniosły mu wykonania pieśni romantycznych. Miał szeroki repertuar; najlepiej czuł się w pieśniach romantycznych Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Hugo Wolfa, Johannesa Brahmsa.

Od 1951 roku był solistą Filharmonii Krakowskiej i współzałożycielem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem; w latach 1977-86 był jego prezesem. Bachleda-Curuś był również miłośnikiem narciarstwa - w młodości narciarzem wyczynowym. To on zaszczepił swoim synom Janowi i Andrzejowi, narciarzom alpejskim i olimpijczykom, miłość do sportów zimowych.

Jan Bachleda-Curuś to olimpijczyk z Innsbrucku, akademicki wicemistrz świata w slalomie z 1978 roku, wielokrotny narciarski mistrz Polski w konkurencjach alpejskich. Zdobył 18 tytułów mistrza Polski w zjeździe, slalomie, slalomie gigancie i kombinacji alpejskiej. Uczestnik mistrzostw świata w 1970 i 1978 roku.

Wspólne uroczystości pogrzebowe zmarłych ojca i syna rozpoczną się o godz. 13 mszą świętą w kościele p.w. Świętej Rodziny w Zakopanem. Po nabożeństwie nastąpi odbędzie się pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji