Artykuły

Z aktorki reżyserka

DOROTA WYŻYŃSKA: Reżyseria to Twoje drugie studia, ukończyłaś wydział aktorski, grałaś w Teatrze Narodowym, Kwadracie, na Targówku i w filmach, m.in. w: "Białym tangu" "Ucieczce z miejsc ukochanych".

MAŁGORZATA BORATYŃSKA: Studia aktorskie ukończyłam w 1981 roku, nie był to łatwy czas dla młodego aktora. Nie bardzo wiedzieliśmy, co mamy począć, obowiązywał bojkot aktorski, trzeba było się zdeklarować, z kilku propozycji musiałam zrezygnować, a przecież młody aktor powinien grać jak najwięcej. W Teatrze Narodowym występowałam gościnnie za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. W Scenie na Piętrze w Poznaniu, miałam okazję spotkać się z Janem Świderskim i zagrać w jego ostatnim przedstawieniu - "Niespodziance".

D.W.Zrezygnowałaś z aktorstwa na rzecz studiów na reżyserii. Nie żałujesz?

M.B. Miałam okres przejściowy. Na rok przed egzaminami wyjechałam z Polski. Pracowałam w Londynie i w Paryżu. Zajęłam się na poważnie moją wielką pasją - malowaniem. Po powrocie do kraju przygotowałam wystawę w Galerii Klubu Radia "Zet". Na wernisaż przyszedł Maciej Wojtyszko i zasugerował mi, że skoro mam tak różne zainteresowania, to dlaczego nie zdaję na reżyserię.

D.W.Jesteś na III roku reżyserii, a już przygotowujesz spektakl na profesjonalnej scenie. Będzie to Twój dyplom?

M.B.Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Nie wiem jeszcze, czy "Sen Wujaszka" uznany będzie za mój warsztat reżyserski czy już za przedstawienie dyplomowe. Zadecydują o tym moi profesorowie po obejrzeniu spektaklu.

D.W."Sen Wujaszka" przed laty wystawiała Lidia Zamkow, czy korzystasz z tamtej adaptacji?

M.B. Nie. Nad adaptacją "Snu Wujaszka" pracowałam od dawna, nie wiedząc, że taka już istnieje. Kiedy ją ukończyłam, dowiedziałam się, że przygotowała ją również Lidia Zamków i że dwukrotnie wystawiała to opowiadanie Dostojewskiego. Moją adaptację przeczytał profesor Gustaw Holoubek, umówił mnie na spotkanie z dyrektorem Januszem Warmińskim i w ten sposób znalazłam się w teatrze Ateneum. "Sen Wujaszka" jest przewrotny, to historia prawie kryminalna, pełna zaskakujących komplikacji i niespodzianek. Do małego miasteczka przyjeżdża stary Książę. Ma ogromny majątek i może stanowić świetną partię jako kandydat na męża. Maria chciałaby wydać za niego swoją córkę. Jest gotowa na wszystko, by zrealizować swój plan, mimo wielu przeszkód. Jednak działając w najlepszych intencjach można zniszczyć drugiego człowieka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji