Artykuły

Teatralne obrzędy Kormoranów

Wydarzenie! "La Musica Teatrale" oferuje najwyborniejszą z przygód, jakich spodziewać się można po muzycznym albumie. Otwiera przed słuchaczem całkiem odrębny, bogaty i barwny muzyczny świat. A równocześnie ukazuje fragment niezwykłej historii ludzi, którzy za nim stoją - o płycie zespołu Kormorany z muzyką teatralną pisze Rafał Księżyk w Dzienniku.

Wymowne, iż ten boks ukazuje się w zasadzie poza rynkiem muzycznym. Wydali go fani zespołu pod wodzą Piotra Piotrowicza z redakcji wrocławskiego pisma kulturalnego "Rita Baum". "La Musica Teatrale" prezentuje najsłynniejsze teatralne przedsięwzięcia Kormoranów z lat 1993 - 2007.

Dlaczego ich muzyka tak dobrze odnalazła się w teatrze? Sama w sobie jest teatrem dźwięku, maluje dźwiękiem historie. Naturalnie i niepostrzeżenie przenikają się tu ludyczność i awangarda, profanum i sacrum. Najlepszym przykładem arcydzieło Kormoranów "Wesołe kumoszki z Windsoru" (2000). Muzyka stanowi tu niezależny byt dialogujący zarówno z klasycznym tekstem Szekspira, jak i ironiczną, współczesną interpretacją Cieplaka. Dowcipna, inteligentna i barwna zaskakuje na każdym kroku. Motywy brzmiące niczym muzyka dawna w malignie przeplatają się z rytmami afrykańskimi, a klubowy pastisz z pogranicza house'u i dubu uzupełniają brzmienia surf rocka. Siłą Kormoranów jest to, że w każdym kolejnym przedsięwzięciu prezentują nowe oblicze, swobodnie czerpiąc z wszelakich źródeł: od terenowych nagrań płynącego strumyka przez obrzędowe rytmy po motywy pop.

Rozpoznawalny styl Kormoranów wynika raczej z wykonania - otwartości, abstrakcyjności, motoryki. "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu" to misteryjna folkowo-rockowa psychodelia. Podszyty jazzem "Wspólny Pokój" harmonijnie łączy zalotną knajpianą wibrację z ciemną melancholijną nutą. Klimat "Króla Leara" wyznaczają elektroakustyczne preparacje o ambientowej przestrzeni i dramatycznej aurze rytuału. Te dźwiękowe ilustracje spektakli wypełniają kolejne cztery płyty albumu, piąta, "Księga Eklezjastesa", przynosi fragmenty muzyczne z 10 innych spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji