Artykuły

Staram się być dobrym aktorem

Jutro [28 listopada] w Teatrze Wybrzeże odbędzie się premiera sztuki "wujaszekwania.txt" na podstawie dramatu Antoniego Czechowa. W tytułowej roli wystąpi MIROSŁAW BAKA, aktor od lat związany z Gdańskiem.

"wujaszekwania.txt" jest uwspółcześnionym wystawieniem dzieła Rosjanina. Akcja z majątku ziemskiego została przeniesiona do podrzędnego motelu, bohaterowie rozmawiają ostrym, współczesnym językiem. - Wydaje mi się, że granie Czechowa tak, jak jest napisany, odbierałoby nam znakomitą część widowni, która już nie jest takim teatrem zainteresowana - powiedział Mirosław Baka. - Choć jako aktor czasem tęsknię za "klasycznym" Czechowem.

Mirosław Baka urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim, ukończył wrocławską szkołę teatralną. Występował w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, od 1988 roku nieprzerwanie pracuje w Teatrze Wybrzeże. W Gdańsku zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, pracując z takimi reżyserami, jak Izabella Cywińska, Barbara Sass, Jerzy Gruza i Feliks Falk. Szczególną popularność przyniosła mu tytułowa rola w "Hamlecie" w reżyserii Krzysztofa Nazara.

Jedną z jego pierwszych filmowych ról był Jacek, główny bohater "Krótkiego filmu o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Z czasem, przede wszystkim po rolach w filmach Władysława Pasikowskiego ("Demonach wojny" oraz "Reich") do Baki przylgnęło określenie "bohatera spod ciemnej gwiazdy". - Różnie mnie próbowano zaszufladkować i nazwać - narzekał Mirosław Baka. - Ale tak do końca to nigdy się nie sprawdzało, bo rok, dwa lata później grałem rolę wbrew jakiemuś recenzentowi usiłującemu mnie ubrać w jakąś nazwę; wsadzić w jakąś szufladę. Staram się po prostu być dobrym aktorem. Jakby mi przyszło zagrać piękną blondynkę, to też bym się starał to zrobić jak najlepiej.

Na zdjęciu: Mirosław Baka i Monika Chomicka w scenie ze spektaklu "wujaszekwania.txt".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji