Artykuły

Rzeszów. Medal dla Ryszarda Szeteli

Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał Ryszard Szetela, rzeszowski aktor. Minister kultury i dziedzictwa narodowego nadaje go osobom wyróżniającym się w tworzeniu i upowszechnianiu kultury.

Szetela ma 71 lat. W 1957 roku ukończył Technikum Statystyczne w Rzeszowie. Był związany z amatorskim ruchem teatralnym, należał do Towarzystwa Rybałtów w Rzeszowie.

W grudniu 1959 roku został przyjęty jako adept do Wojewódzkiego Teatru Lalki i Aktora "Kacperek". Przez ponad 30 lat współtworzył historię tego teatru. W aktorstwie odkrył swoją pasję i zawód.

W 1964 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski i uzyskał dyplom aktora lalkarza. W latach 1981-1984 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Kacperka. Z tym teatrem był związany aż do odejścia na emeryturę w 1993 roku.

W TLiA "Kacperek" zagrał w ponad 60 spektaklach, w tym również w tak znaczących w historii rzeszowskiego teatru lalek, jak: "Hej z nogi na nogę", "Car Maksymilian", "Książę Portugalii" i "Ludowa szopka polska". Wyreżyserował spektakl "Guignol w tarapatach".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji