Artykuły

Sopot. Apel o uznanie Kina Polonia i Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże za zabytek

Komitet Obrony Kultury Sopotu zbiera podpisy pod wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uznanie budynku Kina Polonia oraz Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże za zabytek.

Akcja prowadzona jest przez kilku działaczy KOKS na deptaku Monte Cassino w Sopocie. Jeden z członków tej nieformalnej grupy, Jakub Świderski powiedział, że udało się już zebrać podpisy kilkuset osób. Działacze mają transparenty z hasłami: "Łapy precz od kina Polonia" i "Nie wyburzajcie teatru".

Wiceprezydent Sopotu, Wojciech Fułek zapewnił dziś, że zmiana planu była uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Fułek podkreślił, że fasada budynku jest pod ochroną konserwatorską i nie zostanie zburzona. Natomiast zaplecze gmachu powstało po II wojnie światowej i było wielokrotnie przebudowywane. - W środku nie ma nic cennego i zabytkowego - dodał.

Wiceprezydent poinformował, że scena kameralna Teatru Wybrzeże zostanie przeniesiona do kina Bałtyk [na zdjęciu projekt sceny] znajdującego się także przy sopockim deptaku i będzie miała lepsze warunki niż obecnie.

Właścicielem gmachu jest spółka z o.o. Capital Park Sopot. W przesłanym PAP oświadczeniu spółka Capital Park "wyraża stanowczy protest przeciwko nielegalnym metodom i manipulacji, zastosowanym przez Komitet Obrony Kultury Sopotu".

Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu CP, Artur Pietraszewski zapewnia, że w tym miejscu powstanie tylko to, co przewiduje plan zagospodarowania uchwalony przez radnych. Może to być obiekt usługowo-handlowy z niewielką ilością mieszkań.

Capital Park zapewnia w oświadczeniu, że "koncepcja architektoniczna inwestycji w Sopocie została zainspirowana historycznymi pocztówkami przedstawiającymi ówczesny obiekt teatralno-kinowy. Pragniemy utrzymać klimat sopockiego "Monciaka", zachowując elewację nawiązującą do sopockiej secesji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji