Artykuły

Sopot. Zostawcie nam teatr i kino!

- Komitet Obrony Kultury Sopotu protestuje przeciwko planom wyburzenia Kina Polonia oraz Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże znajdujących się przy głównym deptaku. Akcja rozpoczęła się w piątek wieczorem i trwała 24 godziny.

Jeden z członków KOKS, Jakub Świderski, powiedział, że teatr okupuje sześć osób. Jak sam określił, są to "różni działacze". Protestujący przykuli się łańcuchami do krzeseł w teatrze, mają transparent z napisem: "Łapy precz od kina Polonia". Poinformował, że celem okupacji jest uznanie obiektu za zabytek. "Protest będziemy kontynuować aż do skutku" - zapowiada KOKS. Komitet jest nieformalną grupą. Policja spisała osoby przebywające w teatrze i pozwoliła im na pozostanie w obiekcie do soboty wieczorem. Z okupującymi spotkał się też dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. Rzecznik Urzędu Miasta w Sopocie, Magdalena Joachim, akcję określiła jako "czysty populizm ze strony KOKS". "Sopocki kompleks kinowo - teatralny jest najstarszą tego typu instytucją w Polsce. Został on wzniesiony w roku 1919 i posiada wyjątkowe walory estetyczne charakteryzujące architekturę początku XX wieku" - czytamy w oświadczeniu KOKS.

Komitet poinformował, że "w 2005 roku przedsiębiorstwo Neptun Film (wraz z posiadaną infrastrukturą) będące właścicielem obiektu kinowego zostało sprzedane przez władze województwa firmie Capital Park. Przedsiębiorstwo to już wtedy zadeklarowało zamiar wyburzenia budynku. Wskutek podjętego wówczas protestu KOKS zmieniony został plan zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwiał zniszczenie budynku".

Świderski poinformował, że podczas ostatniej sesji (9 stycznia) radni uchwalili nowy plan zagospodarowania tego obszaru pozwalający na wyburzenie obiektu.

Magdalena Joachim powiedziała, że front budynku kina i teatru jest objęty ochroną konserwatorską i "na pewno nie zostanie wyburzony". Zlikwidowane zostanie natomiast "zaniedbane zaplecze kompleksu, gdzie właściciel planuje stworzyć kompleks handlowo-usługowy o tarasowej zabudowie".

Joachim zapewniła, że Kino Polonia będzie działać do czerwca czyli do momentu otwarcia w Sopocie Multikina z sześcioma salami. Wyposażenie kina właściciel ma przekazać miastu. Natomiast scena kameralna Teatru Wybrzeże zostanie przeniesiona do kina Bałtyk znajdującego się także przy deptaku w Sopocie.

Na zdjęciu: ul. Monte Cassino, po prawej kino Polonia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji