Artykuły

Warszawa. List otwarty polskich artystów w sprawie radiowej Dwójki

Przedstawiciele kilkunastu organizacji artystycznych, m.in. Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Unii Polskich Teatrów, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wyrazili "rozczarowanie" nominacją Pawła Milcarka na stanowisko dyrektora Programu II Polskiego Radia.

Filozof i publicysta Paweł Milcarek otrzymał nominację na to stanowisko w grudniu ubiegłego roku.

W przesłanym PAP w piątek liście otwartym jego sygnatariusze wyrazili w nim "rozczarowanie nominacją na stanowisko dyrektora Programu II Polskiego Radia osoby nie posiadającej odpowiednich kwalifikacji profesjonalnych". W ich opinii, Paweł Milcarek, "nowo mianowany dyrektor Dwójki, szerzej znanych kwalifikacji muzycznych ani literackich nie posiada, co - jak zastrzegli - nie przesądza jego kompetencji w dziedzinach pozaartystycznych".

Jak przypomniano w liście, tradycją i specyfiką Programu II Polskiego jest jej "muzyczno-literacki charakter i dystans do bieżącej polityki".

"Program Drugi Polskiego Radia przez wiele lat pracował na swój wizerunek anteny wolnej od ideologizacji i upartyjnienia. Jedną z gwarancji zachowania artystycznego profilu Dwójki stanowi powierzanie kierownictwa nad programem osobom związanym ze sztuką, rekomendowanym przez środowiska artystyczne. Do roku 2007 byli to muzycy lub muzykolodzy sprawujący funkcję dyrektora radiowej Dwójki, oraz literaci będący ich zastępcami, co odpowiadało charakterowi programu" - czytamy w liście.

Autorzy listu uważają, że sposób medialnych nominacji "po raz kolejny w ostatnich latach przypomina czasy PRL-u, praktykę partyjnego nadzoru nad antenami. Stanowi przejaw głębokiej choroby publicznych mediów, w którą wpędzają je politycy traktujący Polskie Radio i Telewizję Polską jako sferę własnych wpływów".

Apelują o "niewikłanie Programu Drugiego Polskiego Radia w politykę i ideologizację, o zakończenie żenujących politycznych gier wokół publicznych mediów".

Wzywają do "wprowadzenia rozwiązań ustawowych, które zapewnią programowi Drugiemu i wszystkim programom publicznym godziwe finansowanie, odpartyjnienie, konkursową, a nie polityczną drogę nominacji na odpowiedzialne stanowiska".

Pod listem podpisali się m.in.: prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, prezes Unii Polskich Teatrów Maciej Englert, prezes Polskiej Rady Muzycznej Krzysztof Knittel, prezes Związku kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz, prezes Stowarzyszenia

Autorów ZAiKS Edward Pałłasz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Krzysztof Sadowski, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Sergiusz Sterna-Wachowiak.

Program II Polskiego Radia (Dwójka) emituje audycje kulturalne, popularyzujące m.in. literaturę i muzykę poważną, jazzową, folkową. Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Nadaje bezpośrednie transmisje z festiwali Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a także z najważniejszych konkursów muzycznych.

Radiowa Dwójka wiele miejsca poświęca literaturze, a do jej inicjatyw w tej dziedzinie należą festiwale poświęcone twórczości wybitnych polskich pisarzy i konkursy na słuchowiska.

Całość listu otwartego dostępna jest m.in. na stronie www.zkp.org.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji