Artykuły

"Życie glist" na deskach Powszechnego

Hans Christian Andersen, światowej sławy baśniopisarz oraz wybitne indywidualności teatru XIX-wiecznej Danii - wielka gwiazda sceny Johanne Luise Heiberg i jej mąż, pisarz, dyrektor Narodowego Teatru w Kopenhadze - John Ludwig Heiberg są bohaterami najnowszej premiery w warszawskim Teatrze Powszechnym.

W postacie te wcielają się: Krystyna Janda (gościnnie) w rolę duńskiej Modrzejewskiej, Zbigniew Zapasiewicz - w rolę {#au#449}Andersena{/#} oraz Franciszek Pieczka - w Johana. Łysa gra Wiesława Mazurkiewicz. Sztuka, której autorem jest Per Olov {#au#406}Enquist{/#} nosi tytuł "Z życia glist" (przekład Andrzej Krajewski-Bola) i jest drugim utworem sławnego Szweda, który Powszechny wprowadza do swojego repertuaru. Przed siedmioma laty była to "Noc trybad".

Sztuka "Z życia glist" napisana i wystawiona w 1981 r. miała już premiery w kilkunastu teatrach Europy, m. in. w Sztokholmie, Kopenhadze, Paryżu, Zurychu, w Stanach Zjednoczonych. W Monachium pracuje nad nią Bergman.

W Warszawie nową sztukę Enquista reżyseruje Zygmunt Hübner, scenografia jest dziełem Barbary Hanickiej.

Autor - Per Olov Enquist wraz z małżonką panią Lone Bastholm, dyrektorem Dramatycznego Teatru Królewskiego w Kopenhadze spodziewani są na premierze w Warszawie 19 bm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji