Artykuły

Stradford-upon-Avon. Patrycja Kujawska w spektaklu "Don John"

W czwartek, 18 grudnia na scenie w Stradford-upon-Avon odbyła się premiera spektaklu "Don John", przygotowana przez Royal Shakespeare Company i Kneehigh Company. Występuje w nim gdańska aktorka, Patrycja Kujawska.

Na scenie elżbietańskiego teatru w Stradford-upon-Avon, miejscu urodzin Williama Shakespeare'a, tuż przed świętami odbyła się premiera spektaklu "Don John". To teatralna adaptacja słynnej opery Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Don Giovanni", której akcja została przeniesiona do zupełnie innych czasów i miejsca: końcówki lat 70-tych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Spektakl przygotowany został wspólnie przez grupy: Kneehigh Company i legendarną Royal Shakespeare Company - istniejącą od drugiej połowy XIX wieku kompanię teatralną, uznawaną za jedną z najważniejszych publicznych grup tego typu w Wielkiej Brytanii. W spektaklu wystąpiła gdańska aktorka, Patrycja Kujawska.

- Gram Zerlinę, jedną z trzech kobiecych postaci - opowiada artystka. - Jej rola, podobnie zresztą jak i wszystkie pozostałe w spektaklu, jest znacznie poszerzona i pogłębiona psychologicznie w stosunku do opery. Przedstawienie jest swego rodzaju stylistyczną hybrydą, w której łączą się elementy klasycznego teatru dramatycznego, teatru tańca, a nawet musicalu, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. W większości popremierowych recenzji powtarzało się określenie "physical theatre", bo rzeczywiście bardzo dużo w tym spektaklu ruchu i elementów choreograficznych.

Spektakl został nieźle przyjęty przez publiczność i krytykę: recenzent teatralny prestiżowego brytyjskiego "Guardiana" napisał o nim, że jest: "jak wszystkie produkcje grupy Kneehigh: innowacyjny wizualnie i przyjazny widzowi pod względem duchowym". Ian Hughes z lokalnego "Stratford Observera" wspomina, że najnowszy spektakl grupy z powodzeniem nawiązuje do jej poprzednich osiągnięć i jest na równi z nimi: "innowacyjny, fizykalny, silnie oddziałujący wizualnie, a poniekąd także anarchistyczny". Przedstawienie już dziś zakontraktowane jest na różnych angielskich scenach na najbliższe pół roku. Przez cały miesiąc będzie wystawiane w Londynie, a potem trafi także do Stanów Zjednoczonych.

- Wyjechałam z Polski do Anglii trzy lata temu - opowiada Kujawska, wyjaśniając, jak to się stało, że trafiła do obsady tego spektaklu. - Ale już wcześniej występowałam na brytyjskich scenach, w ramach współpracy między teatrem Dada Von Bzdulow i Vincent Dance Theatre. Podczas jednego ze spektakli zobaczyła mnie Emma Rice, szefowa grupy Kneehigh. Kiedy zaczynała przygotowania do swojego najnowszego przedstawienia, czyli "Don Johna", skontaktowała się ze mną i zaproponowała współpracę. Dzięki jej osobistemu zaproszeniu nie musiałam brać udziału w żadnych castingach czy audycjach.

Patrycja Kujawska to artystka w pełnym tego słowa znaczeniu interdyscyplinarna - występując przez kilka lat w Trójmieście, przede wszystkim w projektach przygotowywanych przez teatry Dada Von Bzdulow i Wybrzeże, dała się poznać m.in. jako: aktorka, tancerka, wokalistka, skrzypaczka i performerka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji