Artykuły

Aktor jest uczciwym obłudnikiem

"Aktor jedyny uczciwy obłudnik" - wieczór pod tym hasłem zgromadził ludzi teatru na Scenie im. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST. Okazją do spotkania stały się 90. urodziny Związku Artystów Scen Polskich, powstałego w 1918 roku stowarzyszenia ludzi sceny - pisze Joanna Weryńska w Polsce Gazecie Krakowskiej.

"Aktor jedyny uczciwy obłudnik" - wieczór pod tym hasłem zgromadził ludzi teatru na Scenie im. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST. Okazją do spotkania stały się 90. urodziny Związku Artystów Scen Polskich, powstałego w 1918 roku stowarzyszenia ludzi sceny.

Jubileusz, podczas którego humory wszystkim dopisywały, prowadzili Lidia Bogacz, obecna szefowa krakowskiego oddziału ZASP i Józef Opalski, który jako reżyser całego spotkania pilnował porządku na scenie. Nie było to łatwe, bo okiełznać tak dużą grupę znakomitości, jaka pojawiła się na scenie, było sztuką nie lada.

Podczas części artystycznej wieczoru spotkały się bowiem aż trzy pokolenia krakowskich artystów. Najstarsza z aktorskiego grona, Marta Stebnicka (w ZASP-ie od 1947 r.) wyrecytowała fragment pism o teatrze Tadeusza Kantora. Hanna Smólska wygłosiła wiersz Wisławy Szymborskiej, a Nina Repetowska zaszokowała publiczność pojawiając się na scenie jako Gabriela Zapolska.

Nie zabrakło również młodych, wśród nich Marzeny Ciuły, uzdolnionej krakowskiej artystki, która swoim głosem potrafi kruszyć skały. W czasie spotkania zaśpiewała kilka piosenek rodem z niemieckiego kabaretu międzywojennego.

Co ciekawe, Ciuła zapisała się do ZASP-u dosłownie kilka minut przed rozpoczęciem imprezy. Pożałowała jednak tej decyzji, gdy usłyszała przypomniany przez Lidię Bogacz, pochodzący z 1924 roku, wyimek z dziejów ZASP- u, dotyczący etyki zawodu aktora.

Brzmiał on tak - "Ostatnimi czasy nadmierne używanie napojów wyskokowych przez niektórych naszych kolegów w Krakowie doprowadziło do skandalicznych zajść. (...) Wzywamy do przestrzegania zasady trzeźwości i zwracania uwagi, aby artyści nie szukali sztucznej podniety w alkoholu przed rozpoczęciem pracy twórczej na scenie".

W czasie jubileuszowego wieczoru prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uhonorował złotymi medalami Gloria Artis, Ninę Repetowską, Bohdana Hussakowskiego i Krzysztofa Jędryska. Srebrna Gloria Artis powędrowała do Bożeny Adamek. Brązowe dostały Barbara Stesłowicz i Barbara Zawada-Maciejowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji