Artykuły

Gliwice. Wieczór pamięci Stanisława Różewicza z Wojciechem Siemionem

W listopadzie w wieku 84 lat odszedł Stanisław Różewicz [na zdjęciu] - reżyser wybitny i skromny. Wielki autorytet moralny polskiego kina.

18 grudnia 2008 o godz. 18.00 zapraszamy do Kina AMOK w Gliwicach na projekcję filmu "Świadectwo urodzenia", którego scenariusz powstawał w dużej mierze w Gliwicach. Pisali go: Stanisław i Tadeusz Różewiczowie. Wybitny poeta mieszkał w latach 1949-1968 przy ulicy Zygmunta Starego i tu odwiedzał go brat Stanisław razem ze swoim synem Pawłem.

Kiedy myśli się o historii kina polskiego nie według nurtów takich jak "szkoła polska" czy "kino moralnego niepokoju", ale według indywidualności, Stanisław Różewicz okaże się kimś niezastąpionym, jedynym w swoim rodzaju. Był twórcą filmów nieprzemijających, choć zbyt rzadko przypominanych, takich jak "Wolne miasto" (1958), "Świadectwo urodzenia" (1961), "Głos z tamtego świata" (1962), "Na melinę" (TV 1965), "Westerplatte" (1967), "Samotność we dwoje" (1968), "Drzwi w murze (1973), "Ryś" (1981), "Diabeł" (1985). Prowadził w kinie swój własny, czysty wątek, szedł własną drogą niezależną od mody.

Film "Świadectwo urodzenia" z 1961 roku otrzymał nagrodę FIPRESCI oraz Grand Prix Jury młodzieżowego na MFF w Cannes i Wenecji w 1962 roku. Składa się z trzech nowel, ukazujących pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczami dzieci.

- I / "Na drodze". Zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i taboryta wiozą po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. Błąkają się po bezdrożach, aż w końcu i oni chwycą za karabin i staną do nierównej walki. W tej noweli wystąpił m.in. Wojciech Siemion.

- II / "List z obozu": Chłopcy pomagają matce w trudnych dniach okupacji. Ze szczególną troską i czcią opiekują się mundurem oficerskim ojca, który przebywa w obozie jenieckim w Niemczech. Kiedy jednak pewnego razu zjawia się u nich jeniec radziecki, uciekinier z pobliskiego obozu, bez wahania dadzą mu buty i mundur ojca. W tej noweli jako dziecko wystąpił m.in. syn Stanisława - Paweł Różewicz.

- III / "Kropla krwi": Bohaterką noweli jest ukrywająca się w sierocińcu dziewczynka żydowska, u której Niemcy, specjaliści do spraw rasowych, odkrywają typowe cechy aryjskie.

Po projekcji przewidziane jest spotkanie z WOJCIECHEM SIEMIONEM, 80-letnim aktorem teatralnym i filmowym, wybitnym interpretatorem poezji. Grał m.in. w komedii Andrzeja Munka "Zezowate szczęście",filmie wojennym Jerzego Passendorfera "Kierunek Berlin", "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy oraz filmie fantastycznym Stanisława Różewicza "Piekło i niebo (autorami scenariusza byli Kornel Filipowicz i Tadeusz Różewicz). Wystąpił również w sztukach Tadeusza Różewicza, m.in.: "Kartoteka" (jako Bohater), "Stara kobieta wysiaduje" (jako Stara Kobieta).

O Stanisławie Różewiczu i jego twórczości opowie dr Urszula Biel, filmoznawca i kierownik kina AMOK.

Spotkanie z Wojciechem Siemionem poprowadzą: redaktor Ewa Niewiadomska (kierownik działu kultury Polskiego Radia Katowice) oraz Krzysztof Korwin Piotrowski (reżyser filmów dokumentalnych m.in. o Janie Nowaku-Jeziorańskim i o Tadeuszu Różewiczu, kierownik artystyczny GTM).

Wieczór pamięci Stanisława Różewicza.

Kino Studyjne AMOK w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 5.

Czwartek, 18 grudnia 2008, godz. 18.00.

Cena biletów: 5 i 6 zł do kupienia w kasie kina Amok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji