Artykuły

Warszawa. Wręczenie nagrody im. Andrzeja Nardellego

15 grudnia o godz. 12.00 w siedzibie ZASP-u odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody im. Andrzeja Nardellego przyznawanej przez sekcję Krytyków teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski. Nagrodę przyznano Alicji Dąbrowskiej za rolę Abigail w "Czarownicach z Salem" Artura Millera w reż. Piotra Dąbrowskiego w Teatrze im Aleksandra Węgierki w Białymstoku w sezonie 2007/2008.

Hanna Karolak z sekcji krytyków teatralnych ZASP uzasadniając tegoroczną decyzję kapituły nagrody podkreśliła, że Alicja Dąbrowska w roli Abigail "zadziwia dojrzałością interpretacji".

- Nie posuwa się ani przez moment w stronę nadmiernej gestykulacji, operuje oszczędnie głosem" - mówiła Karolak. W jej opinii, debiut Dąbrowskiej "obiecuje interesujący rozwój artystycznej drogi.

Alicja Dąbrowska, urodzona w 1983 roku w Poznaniu, jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie. Wystąpiła m.in. jako Róża van der Blaast w "Bezimiennym dziele" Witkacego w reż. Jana Englerta, jako Natalia Iwanowna w "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej oraz w "Da da du du - wieczór niespodzianek" w reż. Krzysztofa Kopki i Macieja Masztalskiego.

Zobaczyć ją można było też na dużym i małym ekranie, m.in. w filmach fabularnych "Świadek koronny", "Katyń" oraz serialach "Odwróceni" i "Na dobre i na złe".

***

Nagroda im. Andrzeja Nardellego

Nagroda im. Nardellego za najlepszy debiut aktorski przyznawana jest od roku 1999. Idea zrodziła się z potrzeby promowania młodych ,utalentowanych aktorów którzy nagradzani za role w przedstawieniach dyplomowych znikali niejako z pola widzenia pedagogów i krytyków tuz po ich wręczeniu. W żadnej innej dziedzinie debiut nie jest pewnie tak wazny jak w teatrze. Określa gotowość, kierunek poszukiwań, może być zapowiedzią aktorskiej indywidualności - podkreślaliśmy. Miał szczęście, zagrał u Jarockiego, Lupy - mówią młodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji