Artykuły

Gdańsk. Koncert pamięci ofiar Grudnia 1970

"Uchroń nas od nienawiści" - taki tytuł nosi koncert poświęcony tragicznym wydarzeniom na Wybrzeżu w grudniu 1970 i 1981 roku. Gośćmi tego niezwykłego wieczoru, który rozegra się w niedzielę, 14 grudnia w gdańskiej Bazylice Mariackiej będą popularni polscy artyści: Krystyna Prońko, Ernest Bryll i Włodzimierz Korcz.

- Koncert poświęcamy pamięci ofiar strajków na Pomorzu w 1970 roku i wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Utrzymany on będzie w atmosferze adwentowego oczekiwania na Boże Narodzenie, a więc nadziei - mówi Maciej Łukaszewicz z Europejskiego Centrum Solidarności, organizator imprezy. - Przypomni z jednej strony, jak destrukcyjnie w tamtym czasie działała na nasz kraj nienawiść, a z drugiej, jak zbawienna okazała się jedność. Chcemy zwrócić uwagę, na to że na gruncie dzisiejszej rzeczywistości społecznej warto również pielęgnować solidarność, i to zarówno tę przez duże "s" jak i małe.

Podczas koncertu z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, chóru ,,Non Serio" i chóru dziecięcego "Canzonetta" pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego zabrzmią fragmenty oratorium adwentowego "A kto się odda w radość" Włodzimierza Korcza napisanego do słów Ernesta Bryla. Utwór ten, utrzymany w stylistyce z pogranicza muzyki poważnej i estradowej, zestawiony będzie z poezją i prozą Brylla, które powstały jako reakcja na wydarzenia grudnia 1970 roku.

Niedzielny koncert to wydarzenie warte uwagi nie tylko ze względu na przesłanie dzieła i rangę jego autorów. Równie istotna będzie obecność znakomitych wykonawców, których dawno w Gdańsku nie widzieliśmy. Teksty Ernesta Brylla recytować będą Joanna Szczepkowska i Bartosz Opania. Kompozycję Korcza zaśpiewają zaś: Krystyna Prońko, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Jacek Wójcicki, Marek Bałata i Ryszard Cieśla z towarzyszeniem kompozytora Włodzimierza Korcza (fortepian) i saksofonisty Henryka Miśkiewicza.

Zarówno autorzy dzieła, jak i wykonawcy są bezpośrednio związani z etosem Solidarności. Dość powiedzieć, że Włodzimierz Korcz jest kompozytorem utworu uznawanego za Solidarnościowy hymn - "Żeby Polska była Polską" do słów Jana Pietrzaka. Z kolei Ernest Bryll odtwarzał naszą socrealistyczną szarą rzeczywistość m.in. w piosenkach z musicalu "Kolęda nocka" [na zdjęciu]. To właśnie z "Kolędy" pochodzi słynny patriotyczny song: "Za czym kolejka ta stoi ...", który śpiewany niegdyś ekspresyjnie przez Krystynę Prońko, dodawał ducha społeczeństwu. Parafrazując tytuł tej piosenki, wybierając się na dzisiejszy koncert, warto zastanowić się nad tym "czy rzeczywiście dziś kolejka ta stoi za tym za czym stać powinna".

Uchroń nas od nienawiści, Gdańsk, Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5, niedziela, godz. 19. Bilety 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu koncertu) do nabycia: www.eventim.pl, w kiosku przy historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przed koncertem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji