Artykuły

Gdańsk. Koncert "Uchroń nas od nienawiści..."

Pod hasłem "Uchroń nas od nienawiści..." odbędzie się wyjątkowy koncert, upamiętniający dramatyczne wydarzenia grudniowe z 1970 i 1981 roku. Główny akcent zostanie położony na nadzieję, która - mimo tragicznych wydarzeń tamtego okresu - pozostała w ludziach silna i inspirująca.

Część muzyczna będzie utrzymana w melodyce z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Oś koncertu stanowi bowiem oratorium "A kto się odda w radość" (muzyka - Włodzimierz Korcz, słowa - Ernest Bryll). Usłyszymy kilkanaście pieśni i duetów opartych na tekstach ewangelicznych i ze słowami Ernesta Brylla.

Wśród solistów znajdą się Krystyna Prońko, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Jacek Wójcicki, Marek Bałata i Ryszard Cieśla. O oprawę muzyczną zadbają zaś Włodzimierz Korcz (fortepian) i Henryk Miśkiewicz (saksofon) oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego "Non Serio" i chór dziecięcy "Canzonetta".

Zgodnie z przyjętą formą oratorium, muzyka i pieśni - śpiewane przez solistów z towarzyszeniem chóru i orkiestry - przeplatane będą słowem. Poetyckich i prozatorskich recytacji (głównie z repertuaru Ernesta Brylla) posłuchamy w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej [na zdjęciu] i Bartosza Opani.

Koncert ma być wspomnieniem ofiar wydarzeń grudniowych na Pomorzu w 1970 roku oraz wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Całość będzie utrzymana w nastroju adwentowego oczekiwania na narodziny Chrystusa - narodziny Nadziei.

Gdańsk, niedziela, 14 grudnia, g. 19.00, Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5, bilety: 15 i 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji