Artykuły

Teatr Polskiego Radia. Splendory dla Landowskiej i Gogolewskiego

Nagrodę Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor otrzymała dziś Dorota Landowska, natomiast Splendor Splendorów przyznano Ignacemu Gogolewskiemu. Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Teatru PR w Warszawie (na zdjęciu).

Wielki Splendor, przyznany w tym roku Dorocie Landowskiej, to wyróżnienie Teatru Polskiego Radia dla aktorów, przyznawane od 1988 roku "za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce".

- To prawdziwy zaszczyt znaleźć się wśród grona dotychczasowych laureatów - powiedziała Dorota Landowska.

Wielkiego Splendora otrzymali do tej pory także m.in. Bronisław Pawlik (1988), Gustaw Holoubek (1991), Irena Kwiatkowska (1993), Aleksander Bardini (1994), Franciszek Pieczka (1996), Anna Seniuk (1997), Danuta Stenka (2003), Marian Opania (2004), Mariusz Benoit (2006) oraz Wojciech Wysocki (2007).

Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna - Splendor Splendorów, którą odebrał w tym roku Ignacy Gogolewski. - Przychodzimy do Teatru Polskiego Radia jak do, by się spotkać, porozmawiać, dowiedzieć co się dzieje w świecie teatru - mówił Gogolewski.

Aktor od 55 lat współpracuje z Teatrem PR. Od 1953 roku stworzył w nim dziesiątki kreacji radiowych, m. in. w "Burzy" Williama Szekspira, "Dziadach" Adama Mickiewicza, "Horsztyńskim" Juliusza Słowackiego czy "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa.

Dotychczasowi laureaci Splendora Splendorów to Wiesław Michnikowski (2006) oraz Mirosława Dubrawska (2007).

Autorką statuetki Splendora jest artystka rzeźbiarka Maria Kryńska-Kędzierska.

Medale Polskiego Radia i nagrody finansowe otrzymali również uczestnicy popularnych słuchowisk radiowych: Ludmiła Łączyńska (Wisia Matysiak w "Matysiakach") i Janusz Kłosiński (Józef Jabłoński - "W Jezioranach").

Podczas dzisiejszej uroczystości w krótkim filmie przypomniano sylwetkę zmarłego w październiku dyrektora Teatru PR Krzysztofa Zaleskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji