Artykuły

Zygmunt Hübner reżyseruje "Nie-Boską komedię". Teatr TVP

W najbliższy poniedziałek teatr telewizji pokaże premierowe przedstawienie "Nie-Boskiej" Zygmunta Krasińskiego, w reż. Zygmunta Hübnera. W rolach hr. Henryka i Pankraceego wystąpią Jerzy Zelnik i Marek Walczewski. W spektaklu zagrają także m.in. Anna Dymna, Jerzy Radziwiłowicz, Wiktor Sadecki i Jerzy Trela.

"Nie-Boska komedia" została napisana w 1833 r., a w 1835 r. wydana bezimiennie w Paryżu. Tytuł dramatu a także jego główny motyw wędrówki poety przez piekło, tyle że przez ziemskie piekło rewolucji, nawiązywały do dzieła Dantego. Adam Mickiewicz w swych paryskich prelekcjach, poświęcił dłuższy wykład "Nie-Boskiej komedii" jako przykładowemu arcydziełu oddającemu istotę dramatu współczesnych mu Słowian. Utwór Zygmunta Krasińskiego przeszedł zwycięsko próbę czasu, grany był na scenach obcych, wszedł na stałe do repertuaru polskiego teatru.

Dodajmy, że telewizyjną adaptację "Nie-Boskiej komedii" zrealizowano w plenerach i naturalnych wnętrzach zamków w Ogrodzieńcu i Krzeszowicach. W przygotowaniu sztuki wziął udział krakowski zespół TVP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji