Artykuły

Siła młodości

- Spektakl według scenariusza Krzysztofa Zaleskiego to kawałek naszej historii związany ze Światowym Festiwalem Młodzieży w 1955 roku w Warszawie - mówi reżyser Maciej Englert przed premierą spektaklu "To idzie młodość" w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

W 1955 roku odbył się w Warszawie Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. To wydarzenie zmieniło na dwa tygodnie szarą Warszawę w miasto pełne młodych, poubieranych kolorowo ludzi ze świata. Było także początkiem końca epoki socrealizmu.

Festiwal jest jednym z głównych wydarzeń spektaklu "To idzie młodość...". Przedstawienie powstaje według scenariusza zmarłego miesiąc temu Krzysztofa Zaleskiego, który napisał go na podstawie prozy Marka Nowakowskiego. Spektakl w Teatrze Współczesnym reżyseruje Maciej Englert.

Maciej Englert: - Spektakl według scenariusza Krzysztofa Zaleskiego to kawałek naszej historii związany ze Światowym Festiwalem Młodzieży w 1955 roku w Warszawie.

Losy studenckiego koła ZMP, gdzie wiara w "jedyny słuszny ustrój" miesza się ze skrywanymi marzeniami i tęsknotami młodych ludzi żyjących w przeraźliwie nudnym świecie ideologii wtłaczającej się w najbardziej intymne życie człowieka. Świat pieśni masowej i słuchanej po nocach w zagranicznym radiu muzyki wolnego świata. Świat, w którym reżim eliminuje niepokornych i odmiennych, nawet dla najbardziej wierzących w ideę staje się nie do zniesienia. Można powiedzieć, że bohaterem przedstawienia jest muzyka i piosenka oraz fiasko ideologicznej imprezy, którą miał być festiwal, a który stał się wygraną młodości i naturalnych potrzeb młodych ludzi. Usłyszymy więc wiele ze standardów światowej muzyki tego czasu - między innymi Elli Fitzgerald, Edith Piaf, ballad francuskich i amerykańskich, pieśni masowej i piosenek w socrealistycznym sosie. Rozbudzone na festiwalu poczucie wolności, niestety, gaszą wydarzenia 1956 roku. Myślę, że w spektaklu uda się zawrzeć na tyle uniwersalną opowieść, że zaciekawi zarówno młode, jak i starsze pokolenie.

"To idzie młodość...", reżyseria i inscenizacja: Maciej Englert, scenografia: Marcin Stajewski, kostiumy: Anna Englert, opracowanie muzyczne i aranżacje: Janusz Bogacki, choreografia: Jan Pęczek, przygotowanie wokalne: Irena Kluk-Drozdowska. Występują m.in.: Stanisława Celińska, Monika Pikuła, Katarzyna Dąbrowska, Piotr Garlicki, Mateusz Grydlik, Damian Damięcki, Maciej Zakościelny.

Premiera 29 i 30 listopada, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji