Artykuły

Kaftan bezpieczeństwa. Dziś w teatrze tv

I teatry i telewizja skarżą się bardzo na brak interesujących sztuk współczesnych polskich dramatopisarzy. Każda taka próba przyjmowana jest, zawsze z dużym zainteresowaniem również przez widzów. A dzisiejszego wieczora będziemy mieli okazję obejrzeć właśnie nową polską sztukę. Napisał ją specjalnie dla Teatru TV Aleksander Ścibor-Rylski - pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Jest autorem około 30 scenariuszy - od "Roku pierwszego" począwszy, na "Człowieku z marmuru" skończywszy. Zrealizował sześć filmów autorskich, z których pierwszym był i "Ich dzień powszedni". Tworząc dla teatru Ścibor-Rylski zadebiutował "Bliskim nieznajomym", którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Następne były: Rodeo", "Siódma rzeka" i "Kaftan bezpieczeństwa ".

Światowa premiera tego przedstawienia odbyła się w Bułgarii przed dwoma miesiącami. Jest to współczesna historia o głębokiej wymowie moralnej. Na podstawie opowiadania żony - zmarłego pisarza, niegdyś wybitnego człowieka oraz jego prywatnych zapisków, poznajemy przyczyny upadku twórczego artysty, upadku, który zrodził się z niemożności wypowiedzenia wewnętrznej prawdy. Poznajemy także prawdę o nich obojgu, o nałogu i śmierci bohatera.

Samotność, zawód na kimś najbliższym, niespełniona miłość, brak wiary w uczciwość najbliższego człowieka, w jego lojalność i przyjaźń mogą stać się przyczyną upadku, zaćmić dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy, odebrać chęć do życia, napełnić strachem. A strach tak łatwo stłumić, gdy się wychyli pełną szklankę...

"Kaftan bezpieczeństwa" zobaczymy w interesującej inscenizacji Zygmunta Hübnera. Trudną lecz ciekawą rolę trawionego chorobą alkoholową pisarza odtwarza Zbigniew Zapasiewicz. Partnerują mu: Anna Mozelanka, Krzysztof Kołbasiuk i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji